رونویسی 'شهادتین' مدارس ناحیه‌ای در آمریکا را تعطیل کرد

حق نشر عکس A
Image caption رونویسی عبارات شهادتین به زبان عربی اعتراضاتی را در پی آورد

مدارس یک ناحیه آموزشی در آمریکا به خاطر اعتراض به رونویسی شهادتین مسلمانان به عنوان تکلیف درسی دانش آموزان یک دبیرستان، تعطیل شده‌اند.

اداره آموزش و پرورش ناحیه اگوستا در ایالت ویرجینیا پس از تماس‌های تلفنی و ایمیل‌های اعتراض آمیز بعضی از والدین و دیگران نسبت به آنچه که "تلقین و تبلیغ دینی" خوانده‌اند، تمامی مدارس این ناحیه را در روز جمعه، ۲۷ آذر (۱۸ دسامبر) تعطیل اعلام کرد.

این اداره گفته است که "خطر یا آسیبی" متوجه دانش‌آموزان، ساختمان و تاسیسات دبیرستان یا دفاتر آموزشی ناحیه نبوده اما "لحن و محتوای اعتراضات" باعث شد تا این اداره به توصیه مقامات امنیتی، این تصمیم را اتخاذ کند. تعطیلی روز جمعه شامل حدود ده هزار دانش‌آموزی می‌شود که در مدارس این ناحیه تحصیل می‌کنند.

به گفته مقامات محلی، معلم جغرافیا در دبیرستانی در این ناحیه از دانش‌آموزان خواست تا به عنوان تکلیف درسی، عباراتی به خط عربی را از روی کتاب جغرافیا کپی کنند. این عبارات شامل شهادتین بوده که مسلمانان به نشانه اصل اعتقادی خود، آن را در عبادات روزانه تکرار می‌کنند.

مسئولان دبیرستان گفته‌اند که محتوای درس جغرافیا شامل آشنایی با مناطق مختلف جهان و جنبه‌های گوناگون زندگی و فرهنگ ساکنان آن است و به عنوان نمونه، به درس‌های قبلی در مورد هند شامل آشنایی با مذهب هندو، یا اروپا و آشنایی با مسیحیت، و نظایر آن اشاره کرده‌اند.

حق نشر عکس Getty
Image caption خطاطی از هنرهای اصلی مسلمانان است

موضوع درس منجر به تعطیلی مدارس، کشورهای اسلامی بود و از آنجا که نمونه‌های خطاطی به عنوان یک هنر اسلامی، بخشی از فرهنگ مردم این کشورها محسوب می‌شود، رونویسی از این متن به زبان و خط عربی به عنوان یک تکلیف درسی تعیین شد.

مسئولان دبیرستان تاکید داشته‌اند که اگرچه شهادتین برای مسلمانان جنبه اعتقادی دارد و بر زبان راندن آن برای گرویدن به اسلام ضروری است، اما در این تکلیف درسی، متن به انگلیسی ترجمه نشد و از دانش آموزان نیز خواسته نشد که آن را ترجمه یا تکرار کنند.

آنان گفته‌اند که مطالعه فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف جهان از جمله اسلام همچنان بخشی از درس جغرافیا در این دبیرستان باقی خواهد ماند اما به منظور جلوگیری از هرگونه سوء‌تعبیر در آینده، یک متن غیرمذهبی برای آشنایی دانش‌آموزان با هنر خطاطی اسلامی برگزیده خواهد شد.

مطالب مرتبط