شورای امنیت قطعنامه صلح سوریه را تصویب کرد

حق نشر عکس Reuters

به گفته دیپلمات‌ها پانزده کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره پیش‌نویس قطعنامه صلح سوریه به توافق رسیدند و قرار است رای گیری برای تصویب آن دقایقی دیگر انجام شود.

به این ترتیب تلاش برای پایان بخشیدن به بحران سوریه از حمایت سازمان ملل برخوردار خواهد شد.

این پیش‌نویس در مقایسه با طرح‌‌های قبلی حاوی پیشنهادهای مشخص و ملموس‌تری است و حامیان دولت سوریه و همچنین کشورهای حامی مخالفان از آن حمایت کرده‌اند.

نوزده کشور حاضر در مذاکرات برای تدوین پیش‌نویس این قطعنامه، که ایران هم در بین آنها است، روز اول سال نوی میلادی را بعنوان روز آغاز مذاکرات دولت و مخالفان در نظر گرفته‌اند و پیش‌نویس قطعنامه حاوی برنامه زمان بندی برای استقرار یک دولت وحدت خواهد بود.

در بیانیه سازمان ملل که به امضای نمایندگان حاضر در نشست رسیده ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ بعنوان تاریخ آتش بس در نظر گرفته شده و قرار است که یک سال بعد انتخابات آزاد برگزار شود.

سرنوشت بشار اسد رییس جمهور سوریه، گروه‌هایی که باید در مذاکرات همراه با دولت این کشور حضور پیدا کنند و گروه‌هایی که باید تروریستی قلمداد شوند از مهمترین موارد اختلاف نظر مذاکره‌کنندگان بود.

خانم بوتانیا شعبان یکی از مشاوران دولت سوریه گفته است دمشق آماده است تا گفتگوهای صلح را در چند هفته آینده آغاز کند اما در وهله اول باید ببیند چه گروه‌هایی از مخالفان آماده مذاکره با دولت هستند.

او همچنین گفت کشورهای خارجی هیچ حقی در تعیین سرنوشت بشار اسد نخواهند داشت.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیش از این دو کنفرانس درباره بررسی وضعیت سوریه در وین، پایتخت اتریش برگزار شده که ایران هم در آن حضور داشته است

در تنفس بین مذاکرات ناصر جودت وزیر خارجه اردن به خبرنگاران گفت بین کشورهای مذاکره کننده درباره اینکه کدام گروه‌ها باید تروریستی دانسته شوند اختلاف نظر وجود داشت، تمام این کشورها نظر خود را اعلام کرده‌اند اما تعیین معیار برای تروریستی دانستن گروه‌های درگیر در مراحل بعد انجام خواهد شد.

به نظر می‌رسد فقط در مورد تروریست دانستن گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و جبهه نصرت اتفاق نظر وجود دارد.

به گفته دیپلمات‌ها یکی از مشکلات مذاکرات، موضع ایران و روسیه در مورد تعیین گروه‌های مخالف دولت سوریه بوده است.

در نشستی که اخیرا به ابتکار دولت عربستان سعودی برگزار شد گروه‌های مخالف دولت سوریه مشخص شدند اما ایران و روسیه مشروعیت این نشست را زیر سوال بردند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران که در این مذاکرات حضور داشت پیش از آغاز مذاکرات گفته بود ایران تاکنون "هیچ فهرستی" ازگروه‌های مخالف دولت سوریه را ندیده است که بر سر حضور آنان در مذاکرات صلح بتوان توافق کرد.

اندکی پیش از این توافق باراک اوباما رییس جمهور آمریکا گفت که در مبارزه به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیشرفت مستمری حاصل شده است.

آقای اوباما گفت: "ما دولت اسلامی را شکست خواهیم داد و این کار را با زیر فشار گذاشتن هدفمند آنها انجام خواهیم داد، با قطع راه‌های تدارکاتی، قطع تبادلات مالی، حذف رهبران، جدا کردن نیروها و از بین بردن زیرساخت‌های آنها."

جنگ داخلی سوریه که به پنجمین سال خود نزدیک می‌شود باعث کشته شدن بیش از دویست و پنجاه هزار نفر و آواره شدن حداقل ۱۲ میلیون نفر شده است.

مطالب مرتبط