دادگاه در هند درخواست تمدید حبس نوجوان محکوم در پرونده تجاوز گروهی را رد کرد

حق نشر عکس Getty
Image caption برای تمدید زمان محکومیت این نوجوان اقدامات قانونی زیادی اتخاذ شده بود

دیوان عالی هند درخواستها برای تمدید محکومیت جوانترین فرد محکوم در پرونده پرسرو صدای تجاوز گروهی در دهلی در سال ۲۰۱۲ را رد کرده است.

این نوجوان که به دلیل پایان بودن سن در زمان وقوع جرم از او نام برده نمی‌شود ماه اوت ۲۰۱۳ به حبس در یک مرکز اصلاح و تربیت، محکوم شد.

وکیل او دیروز (یکشنبه ۲۰ دسامبر/۲۹ آذر) به بی‌بی‌سی گفت که او از بازداشت آزاد شده است.

بر اساس گزارشها وی پس از آزادیش در حال حاضر و به دلیل نگرانیهای امنیتی، در یک موسسه خیریه نگهداری می‌شود.

دادگاه گفته است به اساس قوانین فعلی، بازداشت وی را نمی‌توان تمدید کرد.

جیوتی سینگ، دانش آموز ۲۳ ساله فیزیوتراپی پس از تجاوزی وحشیانه توسط شش مرد در یک اتوبوس در حال حرکت در سال ۲۰۱۲ بر اثر جراحات وارده چند روز پس از این حادثه، درگذشت. این حادثه موجب خشم و انتقاد بساری در داحل و خارج از هند شد.

چهار نفر که در رابطه با این پرونده محکوم به اعدام شده‌اند، درخواست تجدید نظر کرده‌اند. محکوم پنجم در زندان درگذشت.

بسیاری از مردم، از جمله پدر و مادر خانم سینگ با آزادی جوانترین فرد محکوم در این پرونده مخالفت کرده‌اند.

روز دوشنبه دیوان عالی هند با رد دادخواست ادامه حبس این فرد، گفت با نگرانی بسیاری از شهروندان نظر موافق دارد اما قانون دستهای این دادگاه را "بسته است."

دیوان عالی هند افزود: "ما با نگرانی موافق هستیم اما دست ما توسط قانون بسته شده است. برای آنکه زمان حبس بیش از سه سال تمدید شود باید قانون صریح وجود داشته باشد. بر اساس قانون فعلی، بازداشت نمی‌تواند بیش از سه سال تمدید شود".

حق نشر عکس AFP
Image caption آشا سینگ، مادر قربانی تجاوز گروهی نیز در میان تظاهرکنندگان علیه رهایی نوجوان محکوم بود

گیتا پاندی، خبرنگار بی بی سی در دهلی نو می‌گوید حکم دیوان عالی نتیجه‌ای است که از قبل معلوم بود: "فرد محکوم هم اکنون حداکثر حکم سه سال حبس را که قوانین جاری هند برای نوجوانان مجرم تعیین کرده سپری کرده و بیش از این مدت وی نمی‌تواند در حبس بماند."

هفته گذشته، اقدام قانونی توسط سوبرامانیان سوامی، یکی از سیاستمداران هندی برای اجتناب از رهایی این نوجوان، نتیجه‌ای نداشت.

روز جمعه گذشته دادگاه عالی دهلی با صدور حکم در این رابطه گفت: "ما موافق هستیم که این یک مسئله جدی است اما بر اساس قانون پس از ۲۰ دسامبر، این نوجوانان را نمی‌توان در محلی خاص نگه داشت."

اگرچه این نوجوان مجرم حالا به سن قانونی رسیده، اما به یک موسسه خیریه تحویل داده شد و حداقل دو سال در آنجا خواهد ماند.

مطالب مرتبط