گرما و بارندگی بی‌سابقه در کریسمس در نقاط مختلف دنیا

حق نشر عکس Reuters
Image caption گرمای هوا در کریسمس امسال در نیویورک هم بی‌سابقه بوده است

گرمای بی‌سابقه هوا در مناطقی از دنیا که در این موقع از سال، همه خود را کاملا با لباس‌های زمستانی می‌پوشانند باعث شده که مردم شال و کلاه را کنار بگذارند و با لباس‌های تابستانی کریسمس امسال را جشن بگیرند.

گرمای هوا در شب کریسمس در شمال شرقی آمریکا باعث شد مردم به جای اسکی به دویدن و گلف روی بیاورند و بساط کباب را در هوای آزاد راه بیندازند.

چنین هوای گرمی در چند روز آینده هم در ساحل شرقی آمریکا برقرار خواهد ماند و به گفته کارشناسان هواشناسی رکورد دمای هوا در مناطق زیادی شکسته خواهد شد.

اما کیلومترها آن سوتر در روسیه هم گرمای هوا بی سابقه بوده است. مسکو و مناطق اطرافش در این چند روز گرمای بی سابقه ای را تجربه کرده و در هفته گذشته رکورد گرما در این موقع سال، هر روز شکسته شده است.

آخرین بار رکورد گرما پنج‌شنبه گذشته شکسته شد که دمای مسکو به ۸.۵ درجه سانتی گراد رسید.

در مسکو پیست‌های پاتیناژ به دلیل این گرما تعطیل شده‌اند، در عوض زنبورهای عسل کندوها را رها کرده و به سراغ گل‌های حسرت (گل برفی) رفته‌اند که به طرز غیر مترقبه‌ای در این موقع از سال شکفته‌اند.

حق نشر عکس AP
Image caption پیست پاتیناژ خالی از جمعیت در مسکو

اما این تغییر نامناسب هوا، در همه جا باعث خوشحالی مردم نشده است.

در بریتانیا ارتش این کشور به حال آماده باش در آمده تا در صورت جاری شدن سیل در منطقه کامبریا، در شمال غرب انگلستان، وارد عمل شود. بارندگی شدید در ماه گذشته باعث شد سه بار در این منطقه سیل جاری شود.

امسال رکورد بارندگی در ماه دسامبر (ماه آخر سال میلادی) در بریتانیا شکسته شده و با عبور توفان ایوا از این کشور، به جای برف که همه در کریسمس منتظرش هستند باران فراوانی خواهد بارید.

اما جز بارندگی، بریتانیا در ماه دسامبر امسال گرمترین هوا را در تقریبا صد سال گذشته تجربه کرده است.

به گفته سازمان هواشناسی این کشور، متوسط دما در این ماه تا به حال ۸.۱ درجه سانتی‌گراد بوده که که ۴.۲ سانتی‌گراد بیشتر از متوسط دما در این ماه است.

رکورد دمای هوا در ماه دسامبر پیش از این مربوط به سال ۱۹۳۴ بود که متوسط دما به ۶.۹ درجه سانتی گراد رسید.

اما در آن سوی دنیا، در نیمکره جنوبی، اوضاع متفاوت است.

حق نشر عکس EPA
Image caption کریسمس در استرالیا همزمان با اوایل تابستان است. دمای هوا در ملبورن ۳۵ درجه بود

کلمبیا امسال کریسمس تاریکی داشت و چراغانی‌های کریسمس بی‌رونق بودند، به دلیل قطع برق.

خشکسالی بی سابقه در این کشور باعث شد ذخیره سدها به قدری کاهش یابد که برق در ۲۳۸ شهر این کشور سهمیه‌بندی شود.

خوآن مانوئل سانتوس، رییس جمهور کلمبیا در پیامی از مردم این کشور خواست در مصرف آب نهایت صرفه جویی را بکنند و دوش گرفتن را به سی ثانیه محدود کنند.

بر خلاف کلمبیا، بخش‌های بزرگی از آمریکای لاتین به خصوص آرژانتین، اروگوئه و پاراگوئه از بارندگی زیاد و سیل در رنج هستند و در پاراگوئه سیل باعث بی‌خانمان شدن ۱۵۰ هزار نفر شده است.

کارشناسان هواشناسی، جاری شدن سیل در آمریکای لاتین و بریتانیا، گرمای هوای مسکو و ساحل شرقی آمریکا و توفان‌های شدید در ایالت‌های غرب میانه آمریکا را محصول پدیده ال‌نینیو می‌دانند.