چین خبرنگار فرانسوی را 'اخراج کرد'

حق نشر عکس AP
Image caption اورسلا گوتیه گزارشگر مجله نوول اوبزرواتور در چین است

چین با تمدید نکردن مجوز کار یک خبرنگار فرانسوی عملا او را از این کشور اخراج کرد.

علت این تصمیم دولت چین گزارشی عنوان شده که اورسلا گوتیه ماه گذشته درباره سیاست‌های پکن در برابر مسلمانان ایغور منتشر کرده بود.

پکن می‌گوید گزارشی که خانم گوتیه از ناآرامی‌ها در سین‌کیانگ تهیه کرده از "اعمال تروریستی و خشنی که به مرگ انسانها منجر شده" دفاع شده است.

اما اورسلا گوتیه این اتهام را "پوچ" خوانده و مدعی است پکن تلاش می‌کند پای گزارشگران خارجی را از این کشور کوتاه کند.

اگر چین کارت خبرنگاری خانم گوتیه را تمدید نکند او قادر به تمدید روادید حضورش در چین نخواهد بود و باید تا ۳۱ دسامبر (چهار روز دیگر) خاک چین را ترک کند.

در این صورت، او نخستین خبرنگاری خواهد بود که بعد از ملیسا چان، خبرنگار شبکه الجزیره، که سال ۲۰۱۲ از چین اخراج شد، به چنین سرنوشتی دچار می‌شود.

چین 'مسلمانان جدایی‌طلب حمایت شده از سوی بیگانگان' را مسبب ناآرامی‌های استان خودمختار سین‌کیانگ می‌داند اما ایغورها که اکثرشان مسلمانند می‌گویند 'سرکوب و اختناق' دولت چین در این منطقه ریشه بروز ناآرامی‌هاست.

اورسلا گوتیه، ماه نوامبر گذشته و پس از حملات مرگبار پاریس، در گزارشی از سیاست‌های پکن در برابر ایغورهای مسلمان انتقاد کرده بود و نوشته بود "در پشت همدلی چین با فرانسه پس از حملات پاریس می‌تواند این نیت نهفته باشد که پکن می‌خواهد بدین ترتیب به سرکوب‌های خود در سین‌کیانگ وجاهت بخشد."

این گزارش با محکومیت و انتقاد شدید دولت و رسانه های دولتی چین روبرو شد به طوری که آنها خواستار عذرخواهی خانم گوتیه شدند.

امروز (شنبه ۲۶ دسامبر) وزارت خارجه چین رسما اعلام کرد که پروانه خبرنگاری اورسلا گوتیه تمدید نخواهد کرد.

وزارت خارجه علت این تصمیم را استاندارهای دوگانه خانم گوتیه در خبرنگاری ذکر کرده و گفته "در حالی که رفتارهای شداد در غرب به مبارزه با تروریسم نسبت داده می‌شود، همان رفتارها در چین سرکوب اقلیت‌های قومی جلوه داده می‌شود."

خانم گوتیه به بی‌بی‌سی گفت مقام‌ها بارها از او خواسته‌اند که بابت "حمایت از تروریسم" عذرخواهی کند اما او در پاسخ گفته "او هیچ‌گاه از تروریسم حمایت نکرده و نمی‌کند. بنابراین چگونه می‌تواند بابت کاری که نکرده عذرخواهی کند."

مطالب مرتبط