یک روزنامه‌نگار ضدداعش در ترکیه کشته شد

حق نشر عکس Hurriyet
Image caption ناجی جرف در باره خشونت‌های داعش در سوریه گزارش می‌داد

یک فعال و فیلمساز ضد گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در روز روشن در ترکیه به ضرب گلوله کشته شده است.

رسانه‌های ترکیه گزارش داده‌اند که ناجی جرف ۳۸ ساله در شهر غازی عینتاب، در نزدیکی مرز سوریه به ضرب گلوله توسط اسلحه مجهز به صدا خفه‌کن کشته شده است.

آقای جرف از فیلمسازان گروه "رقه در سکوت قربانی می‌شود" بود؛ گروهی از روزنامه‌نگاران که همه روزه با به خطر انداختن جان خود درباره خشونت‌های گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گزارش منتشر می‌کنند.

این حادثه دومین قتل عضو این گروه طی چند هفته است. پیش از این احمد محمد موسی، عضو دیگر این گروه در سوریه کشته شده بود.

آقای جرف از منتقدان جدی داعش بود. او کارگردان دو فیلم مستند درباره این گروه بود: یکی درباره قتل فعالان سوری در حلب و دیگری درباره فعالیت گروه "رقه در سکوت قربانی می‌شود".

او همچنین پدر دو دختر جوان بود. یکی از دوستان آقای جرف گفت که برای خانواده فیلمساز در فرانسه پناهندگی اعطا شده بود و قرار بود وی این هفته به پاریس سفر کند.

آقای جرف همچنین سردبیر مجله "حنطه" در سوریه بود که به نوشته وبسایت این نشریه درباره "زندگی روزمره شهروندان سوریه" گزارش می‌دهد.

فرد یا گروهی مسئولیت قتل او را به عهده نگرفته است، اما حامیان گروه موسوم به دولت اسلامی در ترکیه به احتمال زیاد از مظنونان این حادثه هستند.

این اولین بار نیست که عضو گروه "رقه در سکوت قربانی می‌شود" در خاک ترکیه به قتل می‌رسد. در ماه اکتبر، ابراهیم عبدالقادر در شهر جنوبی اورفا گردن زده شد.

فارس حمادی روزنامه نگاری دیگر، نیز در این حمله کشته شد. پس از آن داعش یک هشدار ویدئویی منتشر کرد و در آن گفت: "شما از شمشیر دولت اسلامی در امان نخواهید بود. دست ما به شما در هر جایی باشید می‌رسد."

کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران قتل آقای جرف را محکوم کرده است. شریف منصور، هماهنگ کننده برنامه کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: "روزنامه‌نگاران سوری که برای ایمنی خود به ترکیه فرار کرده اند کاملا در امن نیستند."

وی افزود: "ما از مقامات ترکیه می‌خواهیم قاتلان ناجی جرف را سریعا و به صورت شفاف مجازات کنند و اقدامات برای حفاظت همه روزنامه‌نگاران سوریه در خاک ترکیه را افزایش دهند."

پلیس ترکیه می‌گوید که تحقیقات در مورد این قتل را آغاز کرده است.

گروه "رقه در سکوت قربانی می شود" یکی از معدود منابع مستقل اخبار است که هنوز در شهر رقه در شمال سوریه باقی مانده است. این شهر از ماه اوت سال ۲۰۱۳ تحت کنترل داعش است و عملا پایتخت مناطق در تصرف آن گروه محسوب می‌شود.

گروه "رقه در سکوت قربانی می شود" با وجودی که گروه دولت اسلامی اعضای آن را تهدید به اعدام کرده در شهر رقه شهروندان خبرنگار دارد. گروه "رقه در سکوت قربانی می شود" اخیرا برنده جایزه کمیته دفاع از روزنامه‌نگاران شده است.

مطالب مرتبط