خروج امن شورشیان از شهر زبدانی سوریه با میانجیگری سازمان ملل

حق نشر عکس EPA
Image caption برخی از مناطق این شهر در نزدیکی لبنان به تصرف نیروهای دولتی و شبه نظامیان حامی آنها درآمده بود، اما شورشیان در برخی از نقاط آن هنوز حضور داشتند

بر اساس گزارشها از سوریه و به دنبال توافقنامه‌ای با میانجیگری سازمان ملل متحد، تعدادی اتوبوس و آمبولانس وارد شهر محاصره شده، "زبدانی" شده‌اند تا شورشیان مخالف دولت را از این شهر خارج کنند.

برخی از مناطق این شهر در نزدیکی لبنان به تصرف نیروهای دولتی و شبه نظامیان حامی آنها درآمده بود، اما شورشیان در برخی از نقاط آن هنوز حضور داشتند.

بر اساس این توافقنامه قرار است حدود ۴۰۰ شورشی که برخی از آنها مجروح هستند، به همراه خانواده‌هایشان به داخل لبنان که در نزدیکی این شهر است برده شوند. گزارش شده که قرار است این افراد سپس به ترکیه منتقل شوند.

همزمان گزارش شده است که حدود ۳۰۰ خانواده در دو شهر شیعه نشین در شمال غرب ادلب قرار است امکان عبور امن از دو شهر را داشته باشند.

گزارش شده است که این خانواده‌ها از طریق زمینی به ترکیه خواهند رفت.

شورشیان تقریبا تمام استان ادلب را در دست دارند و فقط دو منطقه شیعه‌نشین در اختیار شبه‌نظامیان حامی دولت مانده است.

چند روز پیش نیز قرار بود طی توافقی مشابه با میانجیگری سازمان ملل متحد، نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش)، و جبهه نصرت، امکان عبور امن از اردوگاه یرموک به مناطق تحت کنترل خود در سوریه را بیابند، که این اقدام متوقف شد.

گزارش‌های ضد و نقیضی در باره دلایل این توقف منتشر شدند. برخی گزارش‌ها به مرگ زهران علوش، رهبر جیش الاسلام در حمله هوایی اشاره کرده و آن را دلیل این امر دانسته‌اند. شمار دیگری هم دلایل لجستیکی را دلیل توقف خروج این نیروها خوانده‌اند.

جنگ میان نیروهای دولتی سوریه و مخالفان آنها در یرموک به بن‌بست رسیده است. در این اردوگاه، مخالفان دولت علاوه بر جنگ با دولت، با یکدیگر نیز می‌جنگند.

اردوگاه پناهجویان یرموک در جنوب دمشق قرار دارد. این اردوگاه که برای اسکان آوارگان فلسطینی جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۴۸ ساخته شد، زمانی بزرگ‌ترین و شکوفاترین جامعه فلسطینی سوریه را در خود جای داده بود و بیش از ۱۸۰ هزار فلسطینی در آن زندگی می‌کردند.