سگ محبوب پادشاه تایلند چند روز پس از بازداشت اهانت کننده به آن مرد

حق نشر عکس Getty
Image caption مطالب و حتی فیلم‌هایی درباره سگ مورد علاقه پادشاه تهیه شده است

رسانه‌های خبری تایلند از مرگ سگ محبوب پادشاه این کشور چند روز پس از بازداشت فردی به اتهام اهانت به این سگ خبر داده‌اند.

این سگ که تونگداهنگ (مس) نام دارد پس از آنکه بهومیبول ادولیادج، پادشاه تایلند، کتابی در وصف خصوصیات آن نوشت در میان مردم تایلند شهرت فراوانی یافت. در تایلند، پادشاه از محبوبیت و حتی قداست ویژه‌ای در میان اکثر مردم برخوردار است و این کتاب هنگام انتشار در سال ۲۰۰۲ میلادی، بالاترین میزان فروش را داشت و از آن زمان به بعد هم مطالب متعدد و حتی چند فیلم کارتونی در باره این سگ ساخته شده است.

تصویر این سگ بارها در تصاویری که از پادشاه یا سایر اعضای خانواده سلطنتی انتشار یافته دیده شده است. پادشاه تایلند ۸۸ سال دارد و از دو سال پیش، به دلیل بیماری، غالبا در بیمارستان بستری بوده و کمتر در میان مردم ظاهر شده است. او شصت و پنج سال پیش به سلطنت رسید.

مرگ این سگ شامگاه دوشنبه در اطلاعیه‌ای توسط دانشکده دامپزشکی کاستسترات گزارش شد. در این اطلاعیه آمده است که "خون تونگداهنگ هنگام خواب در کاخ کلای-کانگوون در آرامش کامل مرد."

واژه "خون" در زبان تایلندی تقریبا معنی "بانو" می‌دهد و بسیاری از مردم با این عنوان از ماده سگ مورد علاقه پادشاه نام می‌بردند. این اطلاعیه می‌افزاید که مرگ این سگ به آگاهی پادشاه رسیده است.

در کتابی که پادشاه نوشته آمده است که تونگداهنگ یک توله سگ ولگرد بود که مورد علاقه پادشاه قرار گرفت. در این کتاب شرح مفصلی از خصوصیات سگ آمده و وفاداری، اطاعت و محبت آن مورد ستایش قرار گرفته است. ظاهرا این سگ حتی آداب و تشریفات را هم رعایت می‌کرده به نحوی که دیده نشد در سطحی بالاتر از پادشاه بنشیند یا بخوابد.

بسیاری از مردم تایلند محتوای کتاب را اشاراتی به انتظارات پادشاه از مردم خود دانستند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پادشاه تایلند و سگ محبوبش

خبر مرگ این سگ چند روز پس از آن انتشار یافته که یک مرد ۲۷ ساله به نام تاناکورن سیریپایبون به اتهام اهانت به مقام سلطنت بازداشت شده است. به گفته وکیل این فرد، او متهم است که در فیسبوک خود مطلبی طنزآمیز در مورد پادشاه و سگش نوشته و همچنین یک عکس دستکاری شده از پادشاه را "لایک" و آن را همخوان کرده و مطالبی را درباره فساد در تشکیلات نظامی نوشته بود.

مطابق معمول، منابع دولتی جزئیاتی در مورد اتهام تاناکورن سیریپایبون منتشر نکرده‌اند تا "اهانت" به پادشاه در رسانه‌ها تکرار نشود.

در قوانین تایلند، اهانت به پادشاه، ملکه و ولیعهد جرم محسوب می‌شود و مجازات زندان دارد. به خصوص از سال گذشته که ارتش با توسل به ناآرامی های سیاسی، قدرت را در دست گرفت، این قانون با شدت بیشتری اجرا می‌شود.

قانون اساسی کنونی تایلند در سال ۱۹۹۷ به تصویب رسید و در آن، نظام این کشور سلطنت مشروطه طبق موازین دموکراتیک عنوان و بر حق حاکمیت مردم و حقوق و آزادی‌های سیاسی آنان تاکید شده است. با این همه، در سال های اخیر، ارتش و برخی دیگر از نهادهای حکومتی به بهانه دفاع از موقعیت پادشاه یا جلوگیری از اهانت به او در امور سیاسی مداخله کرده‌اند.