آمریکا تماس‌های نتانیاهو برای جلوگیری از توافق هسته‌ای با ایران را 'شنود می‌کرد'

حق نشر عکس NSA

در جریان مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا، نهادهای اطلاعاتی ایالات‌متحده ارتباط‌های نخست وزیر اسرائیل با آمریکاییان را شنود می‌کردند.

روزنامه آمریکایی وال‌ استریت ژورنال به نقل از "مقامات کنونی و سابق دولت آمریکا" نوشته است که منظور سازمان امنیت ملی ایالات متحده از شنود تماس‌های بنیامین نتانیاهو با نمایندگان کنگره و اعضای متنفذ سازمان‌های یهودی در آمریکا، آگاهی از مواضع و واکنش‌های او و مشاورانش نسبت به تلاش دولت آمریکا برای دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران بود.

آقای نتانیاهو تاکید داشت که این توافق مانع از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی نمی‌شود و در نتیجه، اشتباه و برای امنیت اسرائیل، منطقه و غرب خطرناک است.

در مراحل نهایی مذاکرات هسته‌ای، مقامات دولت اسرائیل بخشی از گفتگوهای محرمانه ایران و آمریکا را در اختیار رسانه‌های خبری قرار دادند تا نشان دهند که توافق مورد نظر شامل تضمین‌های کافی برای جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات اتمی نیست.

به نوشته وال استریت ژورنال، در جریان مذاکرات ایران و آمریکا، ران درمر، سفیر اسرائیل در آمریکا، ماموریت داشت سازمان‌های یهودیان آمریکا را، که این روزنامه از آنها نام نمی‌برد، ترغیب کند که با تحت فشار قرار دادن اعضای کنگره، مانع از آن شوند که دولت آمریکا توافق با ایران را به اجرا بگذارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گفته وال استریت ژورنال، اوباما اجازه شنود از نتانیاهو را داده بود

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا در پاسخ به سئوالی در مورد گزارش این روزنامه گفته است که "آمریکا هیچگاه به فعالیت‌های اطلاعاتی خارجی مبادرت نمی‌ورزد مگر اینکه هدف معتبری در ارتباط با امنیت ملی کشور مطرح باشد و این روش هم در مورد شهروندان عادی و هم در مورد رهبران سیاسی کشورهای دیگر به کار می‌رود."

پس از آنکه ادوارد اسنودن، از کارکنان قراردادی سابق اداره امنیت ملی اطلاعاتی را در مورد عملیات شنود این سازمان از رهبران کشورهای دوست آمریکا فاش کرد، باراک اوباما، رئیس جمهوری، در ماه ژانویه سال گذشته اعلام کرد که ایالات متحده شنود اطلاعاتی از رهبران کشورهای دوست را کاملا محدود خواهد کرد و گفته شد که رهبرانی مانند رئیس جمهوری فرانسه و صدراعظم آلمان در فهرست کسانی قرار گرفته‌اند که نهادهای آمریکایی مجاز به شنود از آنها نیستند.

به گفته وال استریت ژورنال، آقای اوباما بر اساس "هدف‌های معتبر مرتبط با امنیت ملی" اجازه جاسوسی از بنیامین نتانیاهو را داد.

حق نشر عکس AP
Image caption نتانیاهو در کنگره آمریکا - نخست وزیر اسرائیل در تماس با اعضای کنگره در صدد جلوگیری از توافق با ایران بود

دفتر نخست وزیر اسرائیل از اظهار نظر در مورد گزارش این روزنامه خودداری ورزیده است. سال گذشته، وال استریت ژورنال گزارش کرد که سازمان‌های اطلاعاتی اسرائیل به جاسوسی در مورد مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ١+٥ مشغول هستند اما دولت اسرائیل این گزارش را تکذیب کرد.

رابطه بین رهبران آمریکا و اسرائیل معمولا بسیار دوستانه است اما رابطه بین باراک اوباما و بنیامین نتانیاهو به خصوص در چند سال اخیر چندان گرم نبوده است. این دو ضمن تاکید بر دوستی دو کشور اسرائیل و آمریکا، اختلاف نظر خود در مورد نحوه حل و فصل مناقشه فلسطینیان و اسرائیل به ویژه بازگشت اسرائیل به مرزهای قبل از جنگ سال ١٩٦٧ و همچنین رویکرد ایالات متحده نسبت به بحران سوریه و برنامه اتمی ایران را پنهان نکرده‌اند.

مطالب مرتبط