پلیس مونیخ 'هشدار حملات تروریستی' صادر کرد

حق نشر عکس EPA
Image caption رسانه‌های آلمان از استقرار ماموران مسلح در اطراف ایستگاه اصلی قطار این شهر خبر داده‌اند

پلیس شهر مونیخ آلمان همزمان با تحویل سال میلادی با صدور اطلاعیه‌ای به شهروندان در مورد احتمال 'حملات تروریستی' هشدار داده و از آنها خواسته از حضور در تجمع‌های بزرگ بپرهیزند.

پلیس مونیخ می‌گوید از طریق "یک سرویس اطلاعاتی دوست" مطلع شده چند بمب‌گذار انتخاری وابسته به داعش برای حمله به دو ایستگاه اصلی قطار در این شهر آماده شده‌اند.

رسانه‌های محلی "آژانس اطلاعاتی" مورد اشاره مقام‌های آلمانی را سرویس اطلاعاتی فرانسه معرفی کرده‌اند.

به گفته پلیس بین ۵ تا ۷ بمب‌گذار انتحاری برای این "حمله" آماده شده بوده‌اند.

روز پنجشنبه (۳۱ دسامبر) در حالی که بسیاری از ساکنان مونیخ همچون سایر مردم اروپا خود را برای جشن‌های لحظه تحویل سال آماده می‌کردند، پلیس این شهر جنوبی آلمان در شبکه اجتماعی توییتر نوشت که دو ایستگاه‌ اصلی قطار مونیخ و حومه از بیم تهدید امینتی تخلیه شده و قطارها تا اطلاع ثانوی در این ایستگاه‌ها توقف نخواهند کرد.

پلیس در این توییت آورده است: "قراین از برنامه‌ریزی برای یک حمله تروریستی در مونیخ حکایت دارند. لطفا از حضور در تجمع‌ها پرهیز کنید و به ایستگاه‌های قطار مونیخ و پِسینگ هم نروید."

امروز همچنین مقام‌ها در شبکه اجتماعی فیسبوک خبر دادند از برنامه‌ریزی برای حمله به مراسم تحویل سال در نیویورک "اطلاعات مهمی" در دست دارند.

با وجود این که هیچ جزییات بیشتری از این خبر و "اطلاعات مهم" عنوان شده منتشر نشده اما دوربین‌های تلویزیونی از ساعاتی پیش بر میدان تایمز نیویورک متمرکز شده‌اند؛ جایی که انتظار می‌رود صدها هزار نفر چون سال‌های گذشته برای شمارش معکوس ساعت ۱۲ نیمه شب و لحظه آغاز سال نو میلادی، حضور یابند.

امروز در بسیاری از دیگر نقاط جهان هم برگزاری مراسم سال نو با تدابیر امنیتی شدید همراه شد.

در همین حال، مقام‌ها در شهرهای اروپایی با صدور اطلاعیه به مردم گفته‌اند که احتمال 'حملات تروریستی' همچنان در بالاترین سطح هشدار قرار دارد.

روزنامه ت.ز. چاپ مونیخ به نقل از مقام‌ها نوشته چندین گروه می‌توانند همزمان در چند نقطه مونیخ وارد عمل شوند.

این روزنامه همچنین گزارش کرده که ماموران مسلح در اطراف ایستگاه اصلی قطار مونیخ مستقر شده‌اند و از مردم خواسته‌اند منطقه را ترک کنند.

ت.ز. همچنین نوشته که سطح این هشدار چیزی شبیه هشداری است که ماه گذشته در شهر هانوفر منتشر شد و به لغو مسابقه فوتبال میان تیم‌های ملی آلمان و هلند انجامید.

رسانه‌های دیگر آلمان هم می‌گویند پلیس مدعی است از دو منبع مختلف این اطلاعات را دریافت کرده است.

روزنامه بیلد به نقل از مقام‌ها نوشته: "ما اطلاعات موثقی در این باره داریم و نمی‌توانیم این هشدارها را نادیده بگیریم."