امامعلی رحمان به عربستان سعودی سفر کرد

حق نشر عکس Saudi Forgien Ministry

امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، برای یک دیدار رسمی وارد ریاض، پایتخت عربستان سعودی شده است.

بر اساس گزارش‌ها از عربستان، آقای رحمان در فرودگاه مورد استقبال شاهزاده فیصل بندر بن عبدالعزیز، فرماندار ریاض و تعدادی دیگر از مقامات این کشور قرار گرفت.

تعدادی از مقامات ارشد تاجیکستان آقای رحمان را در این سفر همراهی می‌کنند.

گزارشی از برنامه سفر آقای رحمان و مدت اقامت وی در عربستان ارایه نشده، اما ممکن مسائل مالی، مبارزه با افراط‌گرایی و موضوع پیوستن احتمالی تاجیکستان به ائتلاف منطقه‌ای عربستان برای مبارزه با تروریسم و بهبود روابط از جمله موارد مورد بحث بین مقامات دو طرف باشد. تاجیکستان در این ائتلاف منطقه‌ای حضور رسمی ندارد، اما چند روز پیش به نقل از مقامات تاجیک گزارش شد که مقامات دوشنبه درحال بررسی پیوستن به این ائتلاف هستند.

این سفر مورد انتقاد برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته است که این اقدام را در شرایط کنونی و همزمان با اعدام ۴۷ نفر در عربستان سعودی از جمله شیخ نمر، روحانی برجسته شیعه این کشور، مناسب نداسته‌اند.

سفر آقای رحمان به عربستان سعودی، در حالی انجام شده است که تاجیکستان از سویی تلاش دارد تا با آنچه رشد افراط گرایی می‌خواند مبارزه کند و از سوی دیگر این کشور با مشکلات مالی روبرو است.

طی یک سال اخیر نرخ سامانی، پول ملی تاجیکستان، جایگاه خود را در برابر دلار به طور قابل توجهی از دست داده است. از جمله، بهای یکصد دلار در اوایل سال ۲۰۱۵ برابر ۵۳۰ سامانی بود، ولی در چند هفته گذشته به ۷۷۰ سامانی رسیده است. در ماه آوریل گذشته، بانک ملی تاجیکستان در اقدامی برای جلوگیری از بحران مالی بیش از ۸۰۰ صرافی را بست و اعلام کرد که فقط صرافی‌های وابسته به بانکها و مؤسسات مالی فعالیت خواهند کرد.

برخى منابع گفته‌اند كه تاجيكستان از عربستان سعودى كمك مالى هنگفتى خواسته است ولى اين موضوع بطور رسما تاييد نشده است.

از سوی دیگر دولت تاجیکستان در ادامه آنچه که اقدام علیه نیروهای افراط‌گرا خوانده شده است، تعدادی از سایتها و کتبی منتسب به "تندروها" را ممنوع اعلام کرده است. به گفته خبرنگاران، این کتابها از جمله به شرح عقاید جریان سلفی و وهابی مربوط می‌شوند و برخی از آنها به عبدالعزیز ابن باز، روحانی بانفوذ و مفتی اعظم عربستان سعودی در سالهای ۱۹۶۲ تا ۱۹۹۹ و صالح‌ بن عبدالعزیز آل الشیخ، مفتی کنونی عربستان سعودی تعلق دارند.

حق نشر عکس khamenei.ir

همزمان به گفته ناظران این سفر درحالی صورت گرفته است که از یک طرف با اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه عربستان سعودی و بیش از ۴۰ نفر دیگر و واکنش شدید ایران به این اقدام، روابط ایران و عربستان وارد تنشی تازه شده است و از طرف دیگر روابط تهران و دوشنبه نیز با مشکلاتی روبرو شده است.

وزارت امور خارجه تاجیکستان اخیرا در اعتراض به شرکت محیی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان در همایشی در تهران، سفیر ایران را احضار کرد و یادداشتی اعتراضی به او سپرد. در اطلاعیه‌ای که این وزارتخانه روز ٢٩ دسامبر (۸ دی) منتشر کرد، آمده بود که احضار سفیر ایران در ارتباط با برگزاری کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در تهران به تاریخ ٢٧ دسامبر صورت گرفته است.

آقای کبیری که مقامات دولتی تاجیکستان او را به توطئه و دست داشتن در فعالیت های مسلحانه غیرقانونی متهم می کنند، در حاشیه دیدار شرکت‌کنندگان در کنفرانس وحدت اسلامی در تهران با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران هم گفت و گوی کوتاهی داشت که تصویر آن در سایت رهبر ایران منتشر شد.