اصرار ترامپ بر مواضعش پس از انتشار ویدئوی الشباب

حق نشر عکس Getty

در پی انتشار ویدئویی تبلیغاتی توسط گروه سومالیایی الشباب درباره اظهارات دونالد ترامپ، او بار دیگر از درخواستش دایر بر لزوم جلوگیری از ورود مسلمانان به آمریکا دفاع کرده است.

آقای ترامپ که نامزد انتخابات مقدماتی حزب جمهوری خواه آمریکاست گفت که مردم شهامت او را به خاطر انگشت گذاشتن بر "مشکلی" که دیگران سعی در نادیده گرفتن آن دارند، ستوده اند.

سخنان او درباره مسلمانان که در واکنش به کشتار ۱۴ نفر در کالیفرنیا به دست یک زوج مسلمان مطرح شده بود، واکنش‌های منفی گسترده‌ای در داخل و خارج آمریکا داشت.

از جمله کاخ سفید، نخست وزیر بریتانیا و همچنین شماری از رقبای آقای ترامپ در حزب جمهوری خواه به شدت از او انتقاد کردند.

هیلاری کلینتون نامزد رقابت های درونی حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری سال آینده هم گفت که شعارهای آقای ترامپ او را به "بهترین سربازگیر" داعش - گروه دولت اسلامی - بدل می کند.

الشباب که از گروه‌های مرتبط با القاعده است، در ویدیوی تبلیغاتی اش از آمریکایی های آفریقایی تبار خواسته است با گرویدن به اسلام در "جهاد" شرکت کنند.

آقای ترامپ در مصاحبه با شبکه سی بی اس در واکنش به این ویدئو گفت:‌ "ببینید، مشکلی وجود دارد که من آن را مطرح می کنم. مردم به من گفته اند که جرات مطرح کردن آن را داشته ام چون صادقانه بگویم که این یک واقعیت است و هیچ کس نمی خواهد آن را پیش بکشد."

در ویدیوی الشباب به نژاد پرستی، خشونت پلیس و افکار ضد اسلامی در آمریکا اشاره شده است.

در سال‌های اخیر شماری از آمریکایی های سومالیایی تبار در ایالت مینه‌سوتا به گروه الشباب پیوسته اند.

الشباب که برای ساقط کردن دولت سومالی و ایجاد نظامی مبتنی بر شریعت اسلامی تلاش می کند در کنیا و اتیوپی حملات خونینی انجام داده است.

حق نشر عکس AP
Image caption الشباب برای ساقط کردن دولت سومالی و ایجاد نظامی مبتنی بر شریعت اسلامی تلاش می کند