تلاش اف‌بی‌آی برای پرهیز از درگیری با اشغال‌ کنندگان مسلح مرکز فدرال

حق نشر عکس AP
Image caption گروه مسلح می گوید قصد دارد سال ها این مرکز را تحت اشغال داشته باشد

سازمان تحقیقات فدرال آمریکا هدایت عملیاتی را در واکنش به اشغال مسلحانه یک مرکز حیات وحش فدرال در ایالت اورگان به عهده گرفته و ماموران سعی دارند از تحریک مردانی که تهدید به خشونت کرده اند بپرهیزند.

یک گروه ضددولتی روز شنبه مرکز دورافتاده پناهگاه حیات وحش مالور را اشغال کرد و گفت این اقدام را در حمایت از دو دام‌دار که به جرم آتش‌سوزی عمدی حکم حبس گرفته اند انجام می دهد.

این درحالی است که دوایت هاموند، ۷۳ ساله، و پسرش استیو که ۴۶ سال دارد گفته اند که اقدام این گروه را تأیید نمی کنند.

اما پرونده مربوط به این دو باعث خشم شدید فعالان دست راستی شده که از دخالت دولت در مسائل محلی متنفرند.

این پدر و پسر سه سال قبل به جرم آتش زدن زمین های فدرال در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۶ محکوم شده بودند. این دو گفتند که هدف آنها از آتش‌سوزی عمدی مقابله با گونه های مزاحم و حفاظت از زمین خود در برابر آتش‌ سوزی‌های طبیعی بود.

آنها در ارتباط با سایر جرایمی که بابت آنها محکوم شده بودند، حکم حبس خود را گذرانده اند، اما یک قاضی فدرال اخیرا گفته که مجازات آنها در ارتباط با آتش سوزی بیش از حد کوتاه و ناقض مجازات اجباری حداقلی بوده است. قاضی دستور داده که هر کدام آنها باید برای چهار سال دیگر به زندان برگردند.

آقای هاموند گفته بود که او و پسرش روز دوشنبه خود را به زندان معرفی می کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption باندی می گوید امیدوار است الهام بخش سایر گروه ها برای اشغال زمین های فدرال باشد

اشغال کنندگان مرکز ملی حیات وحش مالور در نزدیکی شهر برنز گفتند که قصد دارند سال ها آنجا بمانند و در صورت مداخله پلیس برای اخراج خود ممکن است به خشونت متوسل شوند.

این گروه می گوید که هدف نهایی اش انتقال مدیریت این پناهگاه حیات وحش به مقام های محلی و پایان نظارت دولت فدرال است.

یکی از رهبران این گروه رایان باندی است که پدرش در سال ۲۰۱۴ در یک رویارویی مسلحانه دیگر با مقام های آمریکایی در مورد نحوه استفاده از زمین های فدرال شرکت داشت.

مقام های فدرال با اتخاذ رویکردی مشابه آن رویارویی، از دور ناظر اشغال مرکز حیات وحش هستند تا از تحریک این گروه مسلح بپرهیزند.

این رویکرد با انتقادهایی روبرو شده، اما اف بی آی می گوید که "خواهان پایان مسالمت آمیز این مشکل است."

در مقابل رایان باندی در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفته که امیدوار است اشغال مسلحانه این مرکز الهام بخش سایرین برای تسخیر زمین های فدرال باشد.

نحوه کنترل زمین های فدرال همواره یکی از مسائل جنجال برانگیز در آمریکا بوده و ریشه آن به گسترش تسلط دولت فدرال در غرب این کشور در قرن های گذشته می رسد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption اف بی آی از راه دور ناظر بر اوضاع است