قول شورای امنیت برای اقدام علیه 'آزمایش بمب هیدروژنی' کره شمالی

شورای امنیت سازمان ملل متحد می گوید که فورا آماده سازی تدابیر تازه علیه کره شمالی در ارتباط با آزمایش یک بمب هیدروژنی توسط این کشور را آغاز می کند.

این شورا آزمایش کره شمالی را که چهارشنبه صبح انجام شد محکوم کرد و گفت که در نتیجه آن "تهدید آشکار علیه صلح و امنیت بین المللی همچنین ادامه دارد."

این چهارمین آزمایش هسته ای کره شمالی از سال ۲۰۰۶ است، اما اگر تایید شود اولین آزمایش یک بمب هیدروژنی خواهد بود. بمب های هیدروژنی هم با واکنش های هسته ای منفجر می شوند.

با این حال دولت آمریکا همچون شماری از کارشناسان اتمی دقت ادعای کره شمالی را زیر سوال برده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت که "تحلیل های اولیه با ادعای کره شمالی دایر بر انجام یک آزمایش موفق بمب هیدروژنی همخوانی ندارد."

او افزود:‌ "در طول شب گذشته اتفاقی نیافتاده که نظر ما را نسبت به توانایی های اتمی کره شمالی عوض کرده باشد."

شورای امنیت روز چهارشنبه یک نشست اضطراری داشت که به درخواست آمریکا، ژاپن و کره جنوبی برگزار شد.

البیو روسلی سفیر اروگوئه در سازمان ملل که ریاست کنونی شورا را به عهده دارد گفت که اعضای شورا یادرآوری کردند که "در گذشته عزم خود را برای اتخاذ تدابیر قابل توجه بیشتر در صورت انجام یک آزمایش اتمی دیگر (توسط کره شمالی)‌ ابراز داشته اند."

او افزود:‌ "در راستای این تعهد و فاحش بودن تخطی صورت گرفته، آنها فورا کار به روی این تدابیر در قالب یک قطعنامه تازه شورای امنیت را شروع خواهند کرد."

آقای ارنست گفت که انزوای کره شمالی "با تلاش این کشور برای انجام اقدامات بیش از پیش تحریک آمیز" افزایش یافته است.

حق نشر عکس

موتوهید یوشیکاوا سفیر ژاپن در سازمان ملل خواستار قطعنامه سریع و قاطعانه شورا شد.

او گفت:‌ "در صورتی که شورای امنیت این تدابیر را اتخاذ نکند اقتدار و اعتبارش زیر سوال خواهد رفت."

با این حال او و سایر اعضا جزئیات این تدابیر احتمالی و زمان آنها را فاش نکرده اند.

آزمایش های کره شمالی در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹ و ۲۰۱۳ باعث افزوده شدن ۲۰ نهاد و ۱۲ شخص به فهرست سیاه تحریم های سازمان ملل شد.

'انفجار باید مهیب تر می بود'

اگر آزمایش بمب هیدروژنی تایید شود، به معنی پیشرفتی عمده در توانایی های اتمی کره شمالی خواهد بود.

بمب های هیدروژنی قدرتمندتر و به لحاظ فنی پیشرفته تر از سلاح های اتمی متعارف هستند. در بمب هیدروژنی برخلاف بمب های اتمی متعارف به جای شکافت هسته ای از همجوشی هسته ای برای آزاد شدن مقدار عظیمی انرژی استفاده می شود.

بروس بنت تحلیلگر موسسه رند از جمله کسانی است که در مورد ادعای پیونگ یانگ ابراز تردید کرده است:‌ "شدت انفجار باید ۱۰ برابر چیزی می بود که ادعا شد."

لی شیول-وو یک سیاستمدار کره جنوبی گفت سازمان اطلاعات این کشور به او گفته است که "انفجار احتمالا کوچکتر" از یک بمب هیدروژنی بوده است.

در ساعت ۱۰ صبح چهارشنبه به وقت محلی زمین لرزه ای در مجاورت مرکز اتمی پانگی-ری کره شمالی ثبت شد. این لرزش در شهرهای مرزی چین احساس شد.

ساعاتی بعد تلویزیون کره شمالی در خبری غیرمنتظره اعلام کرد:‌ "اولین بمب هیدروژنی جمهوری خلق با موفقیت در ساعت ۱۰:۰۰ صبح روز ۶ ژانویه ۲۰۱۶ آزمایش شد."

یادداشتی به امضای کیم جونگ اونگ رهبر کره شمالی هم نمایش داده شد که می گفت سال ۲۰۱۶ باید با "صدای انفجار تکان دهنده" یک بمب هیدروژنی شروع شود.

مطالب مرتبط