وزیر امور خارجه عربستان به پاکستان سفر کرد

حق نشر عکس EPA

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی، به پاکستان رفته است.

براساس گزارشها آقای جبیر با برخی از مقامات ارشد این کشور دیدار کرده است. سفر آقای جبیر به پاکستان قرار بود چند روز پیش انجام شود اما به تعویق افتاد.

دیدار وزیر خارجه عربستان سعودی از پاکستان درحالی صورت گرفته است که تنش بین تهران و ریاض بالا گرفته است. پاکستان با هر دو کشور ایران و عربستان سعودی رابطه نزدیک دارد. مقام‌ها در اسلام‌آباد در قبال این تنشها "اظهار نگرانی" کرده‌اند.

در پی اعلام اعدام شیخ نمر باقر النمر، روحانی برجسته شیعه در عربستان، سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد مورد حمله قرار گرفت و به آتش کشیده شد. پس از این تحول عربستان سعودی در واکنش اعلام کرد که روابط دیپلماتیک و اقتصادی خود با ایران را قطع می‌کند. وزیر خارجه عربستان سعودی در ساعات پایانی یکشنبه سوم دسامبر (۱۳ دی ماه) اعلام کرد که دیپلمات‌های ایرانی ۴۸ ساعت وقت دارند که خاک عربستان را ترک کنند.

کوتاه مدتی پس از این اقدام عربستان، چند کشور از جمله بحرین، سودان و جیبوتی روابط سیاسی خود را با ایران قطع کردند. کویت اردن امارت و قطر نیز روابط خود را با ایران کاهش داده و یا سفرای خود را برای "مشورت" فراخواندند.

تلاش برای یارگیری

پیشتر اما پاکستان دعوت عربستان سعودی برای پیوستن به ائتلاف در یمن را نپذیرفت. ایران و عربستان از دو گروه مختلف در منازعه یمن حمایت می‌کنند.

نمایندگان پارلمان پاکستان روز جمعه، ۲۱ فروردین (۱۰ آوریل) در پی چند روز مذاکره قطعنامه‌ای را تصویب کردند که در آن ضمن حمایت از تلاش برای خاتمه دادن به بحران یمن از طریق مذاکره، از دولت خواسته شد که از اعزام واحدهای نظامی به جنگ یمن خودداری ورزد. این قطعنامه در عین حال از موضع عربستان سعودی حمایت کرد و خواستار حل و فصل بحران یمن از طریق مذاکره بین گروه‌های سیاسی آن کشور شد.

اما در عین حال نخست وزیر پاکستان درمقابل انتقادها از این موضع نمایندگان در سخنانی تاکید کرد که کشورش دوستان خود را به ویژه دوستان استراتژیک خود را رها نمی‌کند. او تاکید کرد که از قطعنامه پارلمان پاکستان سوء برداشت شده است و گفت که کشورش همانگونه که قبلا نیز اعلام کرد در مقابل تهدید یکپارچگی عربستان و تهدید علیه دو حرم شریف در این کشور در کنار عربستان خواهد بود.

پاکستان اما بعدا به درخواست عربستان سعودی برای اشتراک در ائتلاف ضد تروریسم پاسخ مثبت داد. عربستان سعودی روز سه‌شنبه (۱۵ دسامبر/ ۲۳ آذر) ضمن اعلام تشکیل چنین ائتلافی گفت که ۳۴ کشور عمدتا مسلمان‌ عضو این ائتلاف ضد تروریستی خواهند بود.

پاکستان سالها پیش صحنه خشونتهای نیابتی بین ایران و عربستان بوده است و به گفته خبرنگاران بسیاری از این نگران هستند که با افزایش تنش بین ریاض و تهران، پاکستان بار دیگر به صحنه اینگونه درگیرها تبدیل شود. پاکستان دارای اقلیتی بزرگ از شعیان است و خشونت بین شیعیان و اکثریت سنی‌ باعث کشته و زخمی شدن بسیاری شده است.

به گفته خبرنگاران به نظر می‌رسد که تنش بین ایران و عربستان در محور مذاکرات وزیر امور خارجه عربستان با مقامات پاکستانی باشد.