اتحاد آمریکا، ژاپن و کره جنوبی علیه آزمایش هسته‌ای کره شمالی

حق نشر عکس Reuters
Image caption خبرگزاری دولتی کره شمالی، یونهپ، عکسی از کیم جونگ اون، رهبر این کشور را در حین امضای فرمان آزمایش هسته‌ای منتشر کرده است

در پی ادعای کره شمالی مبنی بر انجام یک آزمایش موفق هسته‌ای، آمریکا، کره جنوبی و ژاپن اعلام کرده‌اند که درباره همکاری برای دستیابی به واکنش یکپارچه و قوی بین المللی به اقدام کره شمالی توافق کرده‌اند.

کره شمالی اعلام کرده است که روز چهارشنبه، ۶ ژانویه این آزمایش را انجام داده است و تایید کرد که در مجموع این چهارمین آزمایش هسته ای و اولین آزمایشی است که با استفاده از یک بمب هیدروژنی قوی تر انجام داده است.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد آمریکا روز گذشته در نشست اضطراری خود این اقدام کره شمالی را "تهدیدی آشکار علیه صلح و ثبات در جهان" توصیف کرده و موافقت کردند تا تدابیر تازه‌ای برای مقابله با این کشور در نظر گیرند.

اما هنوز تردیدهایی درمورد صحت ادعای کره شمالی وجود دارد و بسیاری از کارشناسان در مورد آنکه آیا این آزمایش واقعا انجام شده است یا خیر شک دارند.

این کارشناسان می گویند قدرت زمین لرزه‌ای که پس از انفجار رخ داد به اندازه‌ای نبود که ناشی از یک انفجار هسته ای باشد.

حق نشر عکس
Image caption تظاهرات دانشجویی در کره جنوبی علیه اقدام کره شمالی

در همین حال کره جنوبی پس از انتشار این خبر اعلام کرده است که تبلیغات سیاسی خود علیه کره شمالی را از سر خواهد گرفت، اقدامی که در گذشته به شدت خشم مقامات پیونگ ینگ را در پی داشته است.

کاخ سفید اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا جداگانه با پارک‌گوئن‌های، همتای خود در کره جنوبی و شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در این باره گفتگو کرده است.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که این سه رهبر "موافقت کرده‌اند که پاسخی قاطع و جهانی در واکنش به اقدام بی ملاحظه کره شمالی نیاز است."

آقای آبه نیز پس از این گفتگوی تلفنی خطاب به خبرنگاران گفت: "ما توافق کردیم که اقدام تحریک آمیز کره شمالی غیر قابل قبول است و با همکاری شورای امنیت سازمان ملل متحد با این وضعیت برخوردی محکم خواهیم کرد."

او اضافه کرد که ژاپن احتمالا اقداماتی یک جانبه نیز علیه کره شمالی در نظر خواهد گرفت.

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی نیز با انتشار بیانیه‌ای گفت که خانم پارک و آقای اوباما بر سر همکاری دوجانبه در پاسخ به این اقدام تحریک‌آمیز کره شمالی توافق کردند.