مجسمه عظیم مائو در چین چند روز پس از نصب برداشته شد

حق نشر عکس Reuters

طبق گزارش رسانه‌‌های دولتی چین، مجسمه‌ای غول‌پیکر از مائو تسه‌تونگ، رهبر پیشین چین با ارتفاع ۳۷ متر که تنها چند روز پیش در یکی از مناطق روستایی این کشور نصب شده بود، برداشته شده است.

روزنامه دولتی 'خلق' ضمن انتشار این خبر به نقل از یکی از مقامات این روستا نوشته است که مجسمه مائو "رسما به ثبت نرسیده و تایید نشده" است.

این مجسمه بزرگ طلایی در زمین‌های کشاورزی شهرستان تون سوی در استان هنان در مرکز چین ساخته شده و نزدیک به ۳ میلیون یوان (۴۶۰ هزار دلار) برای ساختن آن هزینه شده است.

این منطقه در سال‌های دهه پنجاه میلادی مرکز قحطی ناشی از سیاست‌های مائو بود که میلیون ها نفر در آن کشته شدند.

خبر اتمام و نصب آن در روز سه شنبه، ۵ ژانویه در صدر اخبار رسانه‌های سراسر جهان قرار گرفت و سپس عده‌ای در اینترنت از این مجسمه به دلیل "اسراف" و قرار گرفتن آن در محلی حساس انتقاد کردند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption این عکس دوشنبه ۴ ژانویه، پیش از نصب کامل مجسمه گرفته شده است

شبکه های‌ اجتماعی اکنون تصاویری را منتشر کرده‌اند که به طور مستقل تایید نشده و نشان می‌دهد قطعات مجسمه به تدریج از جا کنده می شود و سر آن با پارچه‌ای سیاه پوشانده شده است.

بنا به گزارش‌ها این مجسمه عظیم با هزینه یک تاجر محلی و به عنوان نماد ادای احترام به رهبر پیشین چین ساخته شده است.

با وجود اینکه مائو تسه تونگ مسئول مرگ بسیاری از مردم دانسته می شود بسیاری در چین برای او احترام قایل هستند. دست کم شی جین پینگ، رئیس جمهور از او به عنوان یک "شخصیت بزرگ" ستایش می‌کند، اگرچه اذعان می‌کند که رهبر سابق مرتکب "اشتباهاتی" هم شده بود.