حمله 'یک هوادار داعش' به مامور پلیس فیلادلفیا

حق نشر عکس Philadelphia Police

مقام‌های پلیس در شهر فیلادلفیا می‌گویند مردی مسلح که خود را مرتبط با گروه دولت اسلامی (داعش) معرفی کرده به یک مامور پلیس این شهر شلیک کرده و او را به شدت زخمی کرده است.

آن طور که در تصاویر دوربین‌های محیطی دیده می‌شود ادوارد آرچر، ۳۰ ساله اهل فیلادلفیا، به سمت خودرو پلیس شلیک می‌کند و بعد از نزدیک شدن به آن اسلحه خود را به داخل پنجره راننده خودرو می‌برد و به شلیک ادامه می‌دهد.

او در مجموع ۱۱ گلوله به سوی جسی هارنت، مامور پلیسی که در حال گشت زنی بوده شلیک می‌کند.

حق نشر عکس Reuters

پس از آن جسی هارنت از طریق بی‌سیم به مرکز پلیس خبر می‌دهد که زخمی شده و در حال "خونریزی شدید" است.

با وجود این آقای هارنت موفق می‌شود از خودرو پلیس پایین آمده و به سوی ادوارد آرچر تیراندازی کند و او را زخمی کند.

حق نشر عکس Reuters

ادوارد آرچر در بازجویی‌های اولیه مدعی شده با گروه دولت اسلامی (داعش) در ارتباط است و این حمله را به علت "باورهای اسلامی‌اش" انجام داده است.

با وجود این، پلیس فیلادلفیا این حمله را در ردیف حملات تروریستی طبقه‌بندی نکرده است.

در همین حال، شهردار فیلادلفیا در کنفرانس خبری بعد از این حمله گفت: "هیچ چیز در این واقعه نمی‌تواند ارتباطی به اسلام و آموزه‌های دینی داشته باشد."

ریچارد راس، کمیسر پلیس فیلادلفیا هم روز جمعه (هشتم ژانویه - ۱۸ دی) به خبرنگاران گفت: "چنین چیز ترسناکی به عمرم ندیده بودم. این مرد تلاش کرده مامور پلیسی که در حال انجام وظیفه بوده را 'اعدام کند'. مامور ما اصلا متوجه آمدن او نشده بود."

آقای راس افزود: "او (ادوارد آرچر) در بازجویی‌های اولیه بزدلانه اقرار کرده که این عمل را به نام اسلام مرتکب شده چرا که معتقد است اعمال پلیس مغایر اصول اسلامی است."

به گفته پلیس، هیچ مدرکی مبنی بر این که ادوارد آرچر برای انجام این حمله با شخص یا گروه دیگری مرتبط بوده، در دست نیست.

آقای آرچر پیش تر هم نزد پلیس و محاکم قضایی پرونده داشته است.

او به علت آزار و اذیت و حمله فیزیکی ماه مارس سال گذشته به دادگاه برده شده بود و همچنین در پرونده‌اش سابقه جعل اسناد دیده می‌شود.

والری هالیدی، مادر آقای آرچر می‌گوید پسرش "اختلال روانی" دارد و از جراحات مغزی رنج می‌برد.

خانم هالیدی به روزنامه‌ها گفته: "او این اواخر رفتاری عجیب داشت. با خودش حرف می‌زد، بلندبلند می‌زد زیر خنده. می‌گفت صداهایی در سرش می‌شنود. ما به او گفتیم که خودش را به دکتر نشان دهد."

مادر آقای آرچر همچنین تایید کرده که پسرش از مدت‌ها پیش به اسلام روی آورده و یک "مسلمان متعقد" بوده است.