مکزیک اِل‌چاپو را به آمریکا 'تحویل می‌دهد'

حق نشر عکس
Image caption ال‌چاپو در صدر فهرست قاچاقچیان تحت تعقیب جهان بود

دادستانی مکزیک می‌گوید در حال بررسی امکان تحویل ال‌چاپو گوزمن به آمریکاست.

از اِل‌چاپو که بعد از فرار جنجالی تابستان گذشته از یک زندان فوق امنیتی روز گذشته دوباره دستگیر شده، به عنوان بزرگترین قاچاقچی موادمخدر مکزیک یاد می‌شود.

دفتر دادستانی مکزیک روز شنبه این تصمیم را در پاسخ به درخواست استرداد ال‌چاپو از سوی ایالات متحده عنوان کرد.

آمریکا در سال ۲۰۱۴ تاز مکزیک خواسته بود خواکین گوزمن، معروف به ال‌چاپو را برای رسیدگی به اتهاماتش به آمریکا تحویل دهد.

درخواست‌های قبلی آمریکا برای تحویل گرفتن این قاچاقچی بزرگ از سوی دولت مکزیک بی‌پاسخ گذاشته شده بود اما اکنون گزارشگران می‌گویند احتمالا بعد از فرار جنجالی شش ماه پیش او از یک زندان فوق امنیتی، حالا مکزیکوسیتی به این نتیجه رسیده که شاید برای پیشگیری از فرار مجدد ال‌چاپو، بهتر است او را به واشنگتن تحویل دهد.

خواکین گوزمن معروف به ال‌چاپو شش ماه پیش موفق شده بود از طریق تونلی که درحمام حفر کرده بود، از یک زندان فرار کند.

فرار او از این تونل برای روزها در صدر اخبار رسانه‌ها قرار گرفت چرا که بسیاری معتقد بودند حفر تونلی به این وسعت و درازا نمی‌تواند بدون همکاری ماموران زندان و یا مسئولان پلیس صورت گرفته باشد.

او روز گذشته در خانه اش در ایات سینالوا دستگیر شد.

پلیس در جریان عملیاتی به خانه‌اش یورش برد و پس از درگیری که به مرگ شش نفر از جمله یک مامور پلیس انجامید موفق شد ال‌پاچو را دوباره دستگیر کند.

دادستان کل مکزیک گفته است آنچه که باعث ردیابی و در نهایت دستگیری او شد تماس‌های او با بازیگران و تهیه کنندگان برای ترغیب آنها به ساخت فیلمی از زندگی‌اش بوده است.

ال‌چاپو اولین بار در سال ۱۹۹۳ در گواتمالا دستگیر شد، اما موفق شد که در سال ۲۰۰۱ از زندان فرار کند.

او قبل از این که در سال ۲۰۱۴ بار دیگر دستگیر شود به مدت سیزده سال فراری بود.

ال‌چاپو در صدر فهرست قاچاقچیان تحت تعقیب جهان بود.

دارایی او حدود یک میلیارد دلار برآورد شده است.

مصاحبه با شان پن، هنرپیشه هالیوود

حق نشر عکس RollingStone

مجله هنری رولینگ استون، همزمان با اخبار مربوط به احتمال تحویل ال‌چاپو به مقامات آمریکایی، مصاحبه‌ای اختصاصی با وی را روز شنبه منتشر کرد.

در این مصاحبه که شان پن، هنرپیشه سرشناس سینمای آمریکا آن را انجام داده، خواکین گوزمن، داستان زندگی‌اش را روایت می‌کند؛ این که چه طور ار ۶ سالگی با فروش پرتقال کمک خرج خانواده خود بوده و این که اکنون با افتخار می‌گوید بزرگترین قاچاقچی مواد در جهان است و علاوه بر صدها نفر زیردست، هواپیما و زیردریایی هم در اختیار دارد.

او در پاسخ به کشتارها و جنگ‌های خونینی که در دهه گذشته بیش از ۴۰ هزار کشته در مکزیک برجا گذشته، به شان پن می‌گوید او همیشه در حال دفاع از خود بوده و هیچ گاه آغازگر 'جنگ' نبوده است.

مجله رولینگ استون می‌گوید این مصاحبه در اعماق جنگل در محلی که جغرافیایش را فاش نخواهد کرد انجام شده و شان پن در حالی که حدود ۱۰۰ گماشته ال‌چاپو آنها را محاصره کرده بودند با او گفتگو کرده است.

مطالب مرتبط