حمله هوایی بریتانیا به داعش با موشک‌های جدید

جنگنده تورنادو (عکس از آرشیو) حق نشر عکس Getty

هواپیماهای نیروی هوایی بریتانیا ۴ عملیات علیه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) انجام داده‌اند.

مقامات دفتر نخست وزیری بریتانیا گفته‌اند که این عملیت هوایی دیروز یکشنبه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) انجام شده است.

بر اساس گزارش‌ها، جنگنده‌های تورنادوی بریتانیا در این عملیات برای اولین بار از موشک‌های "بریمستون" استفاده کردند. این موشک‌ها در مقایسه با موشک‌های مشابه از دقت عمل بیشتری برخوردارند.

مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا گفته است که کشورش در حال اجرای "نقش محوری خود علیه داعش" است.

کمی بیش از یک ماه پیش (چهارشنبه ۲ دسامبر ۲۰۱۵)، نمایندگان پارلمان بریتانیا با ۳۹۷ رای مثبت در مقابل ۲۲۳ رای منفی حملات هوایی علیه مواضع داعش در سوریه را تصویب کردند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، پیشتر در جریان بحث در مجلس عوام استدلال کرده بود که اقدام علیه "هیولاهای قرون وسطایی" داعش عملی قانونی است و برای حفظ امنیت بریتانیا لازم است.

آقای کامرون در سخنرانی خود در جلسه پارلمان گفت که داعش خطری جدی متوجه امنیت بریتانیا می کند و یادآور شد که این گروه گروگان های بریتانیایی را با قساوت کامل کشته است و در حمله به جهانگردان بریتانیایی در تونس، مرتکب فجیع ترین جنایت علیه این کشور از زمان حملات لندن در ژوئیه سال ۲۰۰۷ شده است.

نخست وزیر بریتانیا افزود که سال گذشته، سازمان های امنیتی بریتانیا بیش از هفت توطئه تروریستی علیه مردم را کشف و خنثی کردند.

با این حال جرمی کوربین رهبر حزب کارگر گفت که استدلال به نفع جنگ "مبنای محکمی ندارد" اما حزب او دچار دودستگی بود و بعضی چهره های ارشد کارگر پس از ۱۰ ساعت مناظره به نفع این طرح رای دادند.