تصویب کلیات موافقت‌نامه امنیتی بین تاجیکستان و ایران

حق نشر عکس AFP

مجلس شورای اسلامی در ایران کلیات لایحه موافقت‌نامه همکاری های امنیتی و انتظامی با تاجیکستان را به تصویب رساند.

این موافقت‌نامه که شامل یک مقدمه و یازده ماده است، زمینه های همکاری بین ایران و تاجیکستان را، از جمله در پیشگیری و مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی و تروریسم، مقابله با هر گونه عوامل و یا نیروهای کشور ثالث در سرزمین هر یک از طرفها که امنیت طرف دیگر متعاهد را تهدید می‌کند، فراهم می سازد.

مبارزه مشترک با مواد مخدر و روان گردان، قاچاق سلاح، مهمات و مواد منفجره، قاچاق انسان، قاچاق کالا، اموال و اشیای فرهنگی و تاریخی، مقابله با پولشویی، جعل اوراق بهادار، اسناد هویتی، پول و کارتهای اعتباری، مقابله با جرایم رایانه‌ای از دیگر محورهای همکاری میان ایران و تاجیکستان در چارچوب این موافقت‌نامه است.

بر اساس گزارشها مقامهای پلیس تاجیکستان و ایران همچنین تعهد کرده‌اند که در زمینه های مدیریت و تجهیز مرزها، تقویت پلیس بین‌الملل دو کشور، ارتقای سطح کیفی فعالیت پلیس، تعیین افراد ناپدیدشده و شناسایی اجساد و احراز هویت قربانیان جرایم و تبادل اسامی و مشخصات آنها همکاریهای خود را تقویت بدهند.

موافقت‌نامه همکاریهای امنیتی و انتظامی بین دو کشور در جریان سفر کاری رمضان رحیم‌زاده، وزیر امور داخلی تاجیکستان به ایران در آخر بهمن ماه سال گذشته امضا شد. این سند در اواسط فروردین ماه در پارلمان تاجیکستان تصویب شد.

حق نشر عکس khamenei.ir

تصویب این کلیات موافقت نامه در مجلس شورای اسلامی ایران در حالی است که اخیرا روابط دو کشور بر سر دعوت از محیی‌الدین کبیری، رهبر حزب ممنوع شده نهضت اسلامی تاجیکستان، به همایشی در تهران در اوایل دیماه و دیدار کوتاه او با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به تیرگی گراییده است.

در پی این رویداد وزارت خارجه تاجیکستان سفیر ایران در دوشنبه را احضار کرد و یادداشتی اعتراضی به او سپرد. برخی از نهادها، مانند مرکز مطالعات راهبردی وابسته به دفتر ریاست جمهوری تاجیکستان و مرکز علمای اسلامی این کشور دعوت از آقای کبیری به ایران را اقدامی "خصمانه" خوانده و محکوم کرده اند.

ایران هنوز هیچ پاسخی به این اعتراضات نداده، ولی برخی از تحلیلگران می‌گویند که تصویب کلیات موافقت‌نامه همکاریهای امنیتی در این مقطع زمانی تمایل ایران به حفظ و گسترش روابط امنیتی‌اش با تاجیکستان را نشان می‌دهد.

یه گفته خبرنگاران این سند از اهمیت ویژه‌ای برای ایران و تاجیکستان برخوردار است زیرا هردو کشور با چالش افراط‌گرایی و تروریسم در خاورمیانه و افغانستان روبرو هستند. از جمله، به گفته منابع آگاه، شمار اتباع تاجیکی که به سوریه و عراق و افغانستان رفته و به داعش پیوسته اند، از مرز هزار نفر گذشته است.

به گفته این خبرنگاران محیی‌الدین کبیری، رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، که در کشورش به تروریسم متهم شده است، احتمالا دیگر نمی‌تواند به ایران سفر کند، زیرا اجرایی شدن موافقت‌نامه امنیتی طرفها را به همکاری بیشتر، از جمله در زمینه تبادل اطلاعات و تجربه در مورد گروهها و افراد متهم به ارتکاب جرایم سازمانیافته فراملی و تروریسم، مکلف می‌سازد.