پیوستن یکی از اعضای ارشد جبهه خلق تاجیکستان به داعش

حق نشر عکس Reuters

یک عضو ارشد جبهه خلق تاجیکستان، گروهی که در به قدرت رساندن امامعلی رحمان در اوایل دوران جنگ داخلی این کشور (۱۹۹۲-۱۹۹۷) نقش بارزی داشت، به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) پیوسته است.

اداره پلیس ولایت ختلان، در جنوب تاجیکستان، روز پنجشنبه ۲۴ دیماه (۱۴ ژانویه) در نشستی خبری تایید کرده است که دولت چالُف، ۴۵ ساله و برادر قربان چالف، از فرماندهان عمده جبهه خلق در زمان جنگ داخلی، به سوریه رفته و به داعش پیوسته است.

آقای چالف از اواخر ماه سپتامبر به این سو ناپدید شده بود. در حساب کاربری او در شبکه "ادنوکلاسنیکی" به جز عبارت "الله اکبر" دیگر هیج اطلاع و عکسی از او وجود ندارد. حدود دو سال پیش مقامات تاجیکستان دولت چالف را در حین پرواز به ترکیه در فرودگاه شهر دوشنبه به اتهام جلب جوانان به گروه موسوم به "دولت اسلامی" بازداشت کرده بودند.

اما بعد از حدود ده ماه او با پرداخت جریمه و "ابراز پیشمانی و همکاری با بازجویان" آزاد شد. ماه قبل برخی رسانه‌ها از قول پسر او نوشته بودند که دولت چالف در روز عید قربان از خانه بیرون رفته و دیگر بازنگشته است.

آقای چالف یکی از چند برادر از خانواده معروف چالفها در ولایت ختلان است که در زمان جنگ داخلی تاجیکستان از اعضای ارشد جبهه خلق به شمار می آمدند. قربان چالف، برادر بزرگتر او از فرماندهان این گروه بود.

این گروه علیه مخالفان اسلام‌گرای دولت تاجیکستان می‌جنگید و در امر به قدرت رساندن امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان، نقش بازری داشت. بعد از جنگ، برادران چالفها در صفوف نیروهای انتظامی و ارتش تاجیکستان فعالیت داشتند.

حق نشر عکس YOU TUBE
Image caption در بهار گذشته گلمراد حلیمف، فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان، پس از مدتی غیبت سر از سوریه درآورد و با پخش یک ویدیو اعلام کرد که به "داعش" پیوسته است

خود دولت چالف به عنوان سرگرد در یکی از یگانهای نیروی مرزبانی تاجیکستان در مرز با افغانستان فعالیت داشت. به گزارش رسانه‌های محلی وی در سال ۲۰۰۳ بعد از گم‌شدن مقداری اسلحه در محل خدمتش مدتی به افغانستان فرار کرد.

در بهار گذشته گلمراد حلیمف، فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان، پس از مدتی غیبت سر از سوریه درآورد و با پخش یک ویدیو اعلام کرد که به "داعش" پیوسته است. وی که در گذشته در پایگاههای نظامی در روسیه و آمریکا آموزش دیده است، در این ویدئو مقامهای ارشد تاجیکستان را به قتل تهدید کرد.

به گفته مقامات تاجیکستان، حالا بیش از ۷۰۰ تبعه این کشور به طرفداری از داعش در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند. اخیرا عده‌ای هم برای پیوستن به گروههای طرفدار داعش به افغانستان رفته‌اند. در مجموع، به گفته منابع آگاه شمار اتباع تاجیک که در سوریه و عراق و افغانستان می جنگند، از مرز ۱۳۰۰ نفر گذشته است.