جمعیت گوانتانامو به زیر ۱۰۰ نفر رسید

حق نشر عکس US Department of Defense
Image caption بیشتر کسانی که امروز به عمان فرستاده شدند بدون اتهام مشخص و یا حضور در دادگاه، حدود ۱۰ سال در گوانتانامو بازداشت بودند

تعداد زندانیان بازداشتگاه گوانتانامو برای نخستین بار از زمان تاسیس آن در سال ۲۰۰۲ به زیر ۱۰۰ نفر رسید.

این خبر را روز پنجشنبه (۱۴ ژانویه - ۲۴ دی) کاخ‌سفید پس از انتقال ۱۰ شهروند یمنی از این زندان به عمان اعلام کرد.

همزمان وزارت‌خارجه آمریکا از عمان به علت پذیرش این زندانیان تشکر کرده است.

آن طور که گزارش شده، عمان میزبان موقت این افراد خواهد بود تا در صورت تثبیت اوضاع در یمن آنها به کشورشان بازگردانده شوند و در غیر این صورت تا زمانی که کشوری ثالث آنها را به صورت دائم پذیرا شود عمان میزبان آنها خواهد بود.

بیشتر کسانی که امروز (پنجشنبه) به عمان فرستاده شدند بدون اتهام مشخص و یا حضور در دادگاه، حدود ۱۰ سال در گوانتانامو بازداشت بودند.

اواسط دسامبر گذشته اعلام شده بود که ۱۷ زندانی دیگر گوانتانامو به زودی به کشورهای زادگاه یا کشورهای ثالث پذیرنده بازگردانده می‌شوند و بدین ترتیب تعداد افراد باقی مانده در این بازداشتگاه که در خاک کشور کوبا واقع شده، به زیر ۱۰۰ نفر خواهد رسید.

این در حالی است که شمار بازداشت‌شدگان در این زندان در دهه گذشته به رقم ۷۷۹ نفر هم رسیده بود.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا هم در آخرین کنفرانس مطبوعاتی‌اش در سال ۲۰۱۵ گفته بود در سال جدید دوباره برای بستن بازداشتگاه گوانتانامو تلاش خواهد کرد و در صورت لزوم از حکم حکومتی برای عملی کردن تصمیم‌اش استفاده خواهد کرد.

آقای اوباما تاکید کرده بود دوباره تلاش خواهد کرد تا کنگره را برای برچیدن کامل این بازداشتگاه ترغیب کند.

بازداشتگاه گوانتانامو که به گفته رئیس جمهوری آمریکا "مستمسکی برای تبلیغ و جذب نیرو توسط گروه‌های جهادی" شده یکی از جنجالی‌ترین مباحث حقوق‌بشری در داخل آمریکاست.

آقای اوباما از هنگام وارد شدن به کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۷ به حامیان دموکرات‌ خود وعده داده بود که اگر به کاخ‌سفید راه یابد گوانتانامو را بر خواهد چید.

مطالب مرتبط