عربستان: تنش‌ها با ایران روی مذاکرات صلح سوریه تاثیر ندارد

حق نشر عکس AFP

عادل الجبیر، وزیر امور خارجه عربستان سعودی می‌گوید با وجود بالا گرفتن تنش میان کشورش با ایران، امیدوار است گفتگوهای صلح سوریه طی ده روز آینده آغاز شود.

در پی توافق ماه گذشته در ریاض عربستان میان گروه‌های مخاف بشار اسد و همچنین قطعنامه شورای امنیت در زمینه صلح سوریه، این گفتگوها قرار است از ۲۵ ژانویه (پنجم بهمن) در جهت پایان دادن به جنگ‌های داخلی این کشور آغاز شود.

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه از حمایت کامل ایران برخوردار است و اغلب گروه‌های شبه نظامی مخالف او هم از سوی عربستان حمایت می‌شوند.

با وجود این، آقای الجبیر به بی‌بی‌سی گفت تنش‌های میان ریاض و تهران بر روی شکل‌گیری این مذاکرات تاثیری نخواهد داشت چرا که "فقط نمایندگان دولت سوریه" در آنسوی میز مذاکره خواهند نشست.

همزمان وزیر خارجه عربستان از نقش ایران در شکل‌گیری این مذاکرات انتقاد کرده و آن را "مخرب و بی‌ثبات‌کننده" خواند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران چند روز پیش گفته بود ایران اجازه نخواهد داد "رویکردهای تنش‌آفرین عربستان سعودی، تاثیر منفی برای حل بحران سوریه بگذارد".

آقای ظریف در دیدار خود با استفان دی میستورا، نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور سوریه بر "مسئولانه و سازنده" عمل کردن ایران در زمان بحران‌ها تاکید کرده و گفته بود: "عربستان سعودی با اقدامات تنش‌آفرین خود درصدد تاثیرگذاری منفی بر بحران سوریه است."

در دومین نشست وین در اواسط ماه نوامبر سال گذشته میلادی اعلام شد که شرکت‌کنندگان از جمله قدرت‌های جهان، ایران و عربستان بر سر یک طرح صلح برای سوریه موافقت کردند.

تعریف نقشه راهی برای ایجاد یک دولت فراگیرتر در دمشق ظرف شش ماه و برگزاری انتخابات تا ۱۸ ماه دیگر از مفاد مورد توافق بود.

شرکت ایران در این مذاکرات و نشست مشابه دیگری در وین برای اولین بار صورت می‌گرفت. عربستان سعودی یکی از مخالافان سرسخت حضور ایران در این مذاکرات بود.

جنگ داخلی سوریه که به پنجمین سال خود نزدیک می‌شود باعث کشته شدن بیش از دویست و پنجاه هزار نفر و آواره شدن حداقل ۱۲ میلیون نفر شده است.

مطالب مرتبط