سیرالئون یک مورد جدید مرگ به دلیل ابولا را تایید کرد

حق نشر عکس Getty

ساعاتی بعد از اینکه سازمان بهداشت جهانی شیوع ابولا را در غرب آفریقا خاتمه یافته اعلام کرد، سیرالئون یک مورد تازه مرگ را به علت ابولا تایید کرد.

سیرالئون در هفتم نوامبر سال گذشته میلادی (۱۶ آبان) عاری از ابولا اعلام شده بود. دیروز سازمان بهداشت جهانی اعلام کرد که در لیبریا هم هیچ مورد تازه‌ای از ابولا دیده نشده و به این ترتیب کل منطقه عاری از ابولا اعلام شد.

اما سخنگوی مرکز آزمایش ابولا در سیرالئون به بی‌بی‌سی گفت آزمایش‌ها نشان داده فردی که چند روز پیش در شمال این کشور درگذشته، آلوده به ویروس ابولا بوده است.

فرد مبتلا از جایی در نزدیکی مرز سیرالئون با گینه به شمال سیرالئون سفر کرده بود. مقامات بهداشتی به سرعت در پی شناسایی افرادی برآمده‌اند که متوفی با آنها در تماس نزدیک بوده است.

سازمان بهداشت جهانی هم هشدار داده است که امکان گسترش دوباره بیماری وجود دارد.

لیبریا آخرین کشور منطقه بود که عاری از ابولا اعلام شد. این کشور پیش از این دو بار دیگر هم عاری از ابولا اعلام شده بود اما بعد از مدتی بیماری دوباره شیوع پیدا کرده بود.

در دو سال گذشته ۳۹۵۵ نفر در سیرالئون، ۴۸۰۹ نفر در لیبریا و ۲۵۳۶ در گینه و در مجموع ۱۱۳۱۵ نفر در کل منطقه آفریقای غربی به علت ابولا جان باخته‌اند.

برای اینکه کشوری عاری از ابولا اعلام شود باید از آخرین مرگ ناشی از ابولا، مدت ۴۲ روز (دو برابر دوره نهفتگی ویروس) بگذرد و هیچ مورد تاز‌ه‌ بیماری گزارش نشود.