دولت آمریکا 'جزئیات قانون جدید ویزا را اعلام می کند'

حق نشر عکس Getty

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل منابعی در دولت آمریکا گزارش می دهد که کاخ سفید به زودی جزئیات طرح خود برای نیاز به گرفتن ویزا برای شهروندان اروپایی که همچنین تابعیت ایران، عراق، سودان و سوریه را دارند یا در پنج سال گذشته از این کشورها بازدید کرده اند را اعلام خواهد کرد.

این جزئیات شاید روز پنجشنبه اعلام شود. بنابه این گزارش مقام های دولت و دستیاران کنگره می گویند که سازمان امنیت ملی چگونگی اجرای مرحله به مرحله مقررات تازه را تشریح خواهد کرد.

این مقررات بخشی از قانونی است که اواخر دسامبر در کنگره تصویب شد و به امضای باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا رسید. هدف اصلی طرح جلوگیری از ورود اروپایی های رادیکالیزه شده بود که برای گروه دولت اسلامی (داعش) جنگیده اند.

اما آن قانون با اعتراض سازمان های امدادرسانی اروپایی و بازرگانان اروپایی که در ایران، عراق، سوریه و سودان فعالیت کرده اند و همچنین سازمان های حقوق مدنی آمریکا مواجه شد که آن را تبعیض آمیز می دانند.

آمریکا با ۳۸ کشور جهان قراردادی برای معافیت از گرفتن ویزا پیش از سفر به آمریکا دارد اما براساس قانون تازه شهروندان این کشورها که بعد از اول مارس ۲۰۱۱ به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند. شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم باید برای سفر به آمریکا ویزا بگیرند.

عراق و سوریه به خصوص از این جهت در فهرست جای گرفته اند که محل استقرار داعش هستند. ایران و سودان به دلیل قرار داشتن در فهرست کشورهای حامی تروریسم - که آن را رد می کنند - مشمول قانون شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس احتمال دارد دولت گروه هایی را از قانون جدید معاف کند.

یک دستیار کنگره به آسوشیتدپرس گفت دولت معافیت هایی را برای کسانی که برای کار دولتی،‌ امور سازمان ملل، یا حقوق بشری و خبرنگاری به این چهار کشور رفته اند در نظر خواهد گرفت.

به گفته این مقام که نامش فاش نشد سفرهای مشروع بازرگانی به ایران هم از این قانون معاف خواهد بود، اما بعید است افراد با شهروندی دوگانه معاف شوند.

با این حال پیشتر شماری از نمایندگان کنگره آمریکا طرح هایی را معرفی کردند که می کوشد از تاثیر منفی قانون اخیر از جمله بر شهروندان ایرانی اروپا، بکاهد.