مراسم یادبود قربانیان حمله به دانشگاه باچاخان، پاکستان

حق نشر عکس epa

در پاکستان مراسم یادبود قربانیان حمله به دانشگاهی در نزدیکی پیشاور برگزار شده است.

صبح دیروز چهارشنبه، ٣٠ دی (٢٠ ژانویه)، پلیس ایالت خیبر پختونخوا، واقع در شمال غرب پاکستان، گزارش کرد که دانشگاه باچاخان واقع در شهر چهارسده در این ایالت هدف حمله تعدادی مرد مسلح قرار گرفته و بین آنان و نیروهای دولتی اعزامی به محل درگیری روی داده است.

بر اساس گزارشها ۴ نفر از حمله‌کنندگان کشته شده‌اند.

عاصم باجوا، سخنگوی ارتش پاکستان، گفته است که نیروهای امنیتی موفق شده‌اند تا به سرنخ‌های مهمی در رابطه با این حمله دست پیدا کنند.

همزمان رادیو پاکستان گزارش کرده است که دستکم ۶۴ نفر در ارتباط با این حمله دستگیر شده‌اند.

این حمله زمانی آغاز شد که دانشگاهیان آماده می‌شدند مراسم شعرخوانی را در بزرگداشت خان عبدالغفارخان مشهور به باچاخان، از فعالان مشهور پشتون برگزار کنند.

رئیس دانشگاه گفته بود که قرار بود بعد از ظهر چهارشنبه، بیش از سه هزار تن از دانشجویان و حدود ششصد میهمان در این مراسم حضور یابند.

به دنبال حمله، ماموران دولتی پس از ورود به محوطه دانشگاه، به تخلیه کارکنان و دانشجویان از ساختمان‌های درسی و همچنین خوابگاه‌ها پرداختند و توانستند شماری از آنان را به سلامت به بیرون دانشگاه هدایت کنند.

پیشتر گروهی که خود را طالبان پاکستان می‌نامید گفت که این گروه در پشت این حمله بوده است. اما ساعاتی بعد فرماندهان طالبان تاکید کردند که این گروه در این حمله دست نداشته است.

این دانشگاه در فاصله حدود ٥٠ کیلومتری شهر پیشاور واقع است.

در سال ٢٠١٤، افراد مسلح طالبان پاکستان به یک مدرسه در شهر پیشاور حمله کردند و بیش از یکصد و سی دانش‌آموز را به قتل رساندند. این واقعه باعث شد تا دولت پاکستان مجازات اعدام را که برای چند سال به حالت تعلیق درآورده بود بار دیگر به اجرا بگذارد.

پاکستان چندین سال است که با فعالیت مسلحانه گروه‌های اسلامگرا مواجه است و صدها تن در عملیات این گروه‌ها و همچنین درگیری بین نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان جان خود را از دست داده‌اند.