پارلمان تاجیکستان پیشنهاد ریاست جمهوری مادام‌العمر رحمان را به دادگاه قانون اساسی فرستاد

پارلمان تاجیکستان پیشنهادهایی را برای اصلاح قانون اساسی این کشور بررسی کرده که مهمترین آنها فراهم کردن زمینه برای حکومت مادام العمر امامعلی رحمان، رئیس جمهوری فعلی است.

قرار است این پیشنهادها در یک همه‌پرسی به رای گذاشته شود و در صورت تایید حکم قانون را بگیرد.

پیشنهاد عمده دیگر کاهش سن نامزدی ریاست جمهوری از ۳۵ به ۳۰ سال است. این تغییر زمینه نامزدی رستم امامعلی، پسر بزرگتر آقای رحمان را در انتخابات آینده ریاست جمهوری در سال ۲۰۲۰ فراهم می کند. پسر رئیس جمهور حالا ۲۸ ساله است و تا آن زمان به سن ۳۳ خواهد رسید.

محمدعلی وطن‌زاده، رئیس کمیته قانون‌‌گذاری و حقوق انسان مجلس نمایندگان، روز جمعه ۲ بهمن به هنگام معرفی این پیشنهادها در جلسه پارلمان تاکید کرد که این تغییرات در قانون اساسی برای تامین ثبات در کشور مهم هستند.

آقای وطن‌زاده گفت در مجموع در ارتباط با تغییر قانون اساسی ۲۳۲ پیشنهاد یه پارلمان ارائه شده که از آن ها ۱۴۶ پیشنهاد کاملاً و یا قسماً پذیرفته شده است.

مقامات می گویند این پیشنهادها که هنوز به صورت طرح یا لایحه‌ای درنیامده، طی ۱۰ روز اخیر تحت بحث و بررسی در کمیته‌ها و شورای مجلس نمایندگان (مجلس سفلای پارلمان) و حکومت تاجیکستان بوده و امروز، جمعه ۲۲ ژانویه، برای ارزیابی حقوقی به دادگاه قانون اساسی ارسال شده است. بعد از تایید دادگاه قانون اساسی، پارلمان روز همه‌پرسی را تعیین خواهد کرد.

قانون اساسی تاجیکستان پیش از این دو بار در سالهای ۱۹۹۹ و ۲۰۰۳ اصلاح شد. در هر دو مورد اصلاحات وارده کمک کرده است که ریاست امامعلی رحمان تا سال ۲۰۲۰ تمدید شود. اگر اصلاحات پیشنهادی تازه از طریق همه‌پرسی تأیید شود، آقای رحمان به عنوان "پیشوای ملت" تا آخر عمرش در سر قدرت باقی خواهد ماند.

امامعلی رحمان که نزدیک ۶۴ سال دارد، در پاییز سال ۱۹۹۲، یک سال بعد از استقلال و در شروع جنگ داخلی تاجیکستان به قدرت رسید. اخیراً در پی تصویب قانونی جدید در پارلمان تاجیکستان، آقای رحمان "اساس‌گذار صلح و وحدت ملی و پیشوای ملت" معرفی شد.

این عنوان به او این امکان را می‌دهد که بعد از رفتن از قدرت نیز در مدیریت کشور نقش فعالی داشته باشد. با وجود این، در پیشنهادهای تازه برای اصلاح ماده ۶۵ قانون اساسی، به امامعلی رحمان به عنوان "پیشوای ملت" حق استثنایی داده شده تا در دوره‌های بعدی انتخابات ریاست جمهوری نیز نامزد شود.

ممنوعیت احزاب ملی و مذهبی

بر اساس پیشنهادهای تازه برای اصلاح قانون اساسی، فعالیت احزاب ملی و مذهبی در تاجیکستان ممنوع خواهد شد.

رئیس کمیته قانون‌‌گذاری و حقوق انسان پارلمان تاجیکستان گفت: "حزبهایی که از جانب دولتهای خارجی یا سازمانهای خارجی یا شهروندان خارجی و شخصان حقوقی خارجی مبلغ‌گذاری (حمایت مالی) می‌شوند، در حدود تاجیکستان منع کرده شده‌اند. همچنین تأسیس حزبهایی که خصوصیات ملی یا دینی دارند، نیز قاطعانه منع کرده می‌شود."

در چارچوب توافقات صلح سال ۱۹۹۷ میان دولت و مخالفان پیشین آن، و به دنبال همه‌پرسی سال ۱۹۹۹ حزب نهضت اسلامی حق فعالیت رسمی را در تاجیکستان به دست آورده بود. در انتخابات اخیر پارلمانی که حدود یک سال پیش دایر شد، این حزب دو کرسی‌اش را در پارلمان از دست داد.

چهار ماه پیش دادگاه عالی تاجیکستان حزب نهضت اسلامی را به اتهام همدستی با ژنرال عبدالحلیم نظرزاده، معاون سابق وزارت دفاع، در درگیریهای اوایل ماه سپتامبر، یک سازمان تروریستی و افراط‌گرا خوانده و فعالیتش را ممنوع کرد.

در پی این تصمیم، دست کم ۲۳ فعال این حزب بازداشت و به ارتکاب جرایم سنگین متهم شده‌اند. اما محی‌الدین کبیری، رهبر این حزب، که حدود یک سال است در تبعید به سر می‌برد، اتهامات علیه خود و حزبش را بی‌پایه خوانده و مقامات را به سرکوب مخالفان سیاسی متهم کرده است.