مخالفان اسد: با بمباران روسیه و محاصره شهرها مذاکره‌ای در کار نیست

حق نشر عکس Getty

جورج صبره، رئیس 'شورای ملی سوریه' و یکی از چهره‌های اصلی هیات مذاکره‌کننده مخالفان بشار اسد، گفته است تا وقتی که روسیه بمباران هوایی را متوقف نکند و دولت سوریه محاصره مناطق مسکونی را نشکند، مذاکره‌ای در کار نخواهد بود.

آقای صبره، نائب رئیس هیات نمایندگی مخالفان، به خبرگزاری رویترز گفته است: "شکل مذاکرات دغدغه ما نیست، مساله این است که پیش‌شرط‌های لازم برای مذاکرات عملی شود."

او همچنین گفته است که مذاکرات دیگر بنا به برنامه‌ریزی قبلی در ٢۵ ژانویه (دوشنبه پیش رو) آغاز نخواهد شد و احتمالا به زمانی پس از ٢٧ ژانویه موکول می‌شود. او در عین حال احتمال مذاکره غیرمستقیم با دولت بشار اسد را رد نکرده است.

به دنبال توافق قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای بر سر چهارچوب کلی مذاکرات صلح در سوریه، بنا است که هیاتی از مخالفان با دولت سوریه مذاکره کند تا به توافقی برای برقراری آتش‌بس و مقدمات تشکیل دولت موقت برسند.

یکی از مشکلاتی که در مسیر این مذاکرات بروز کرده ترکیب هیات مذاکره‌کننده مخالفان است. به تازگی محمد علوش، از رهبران جیش الاسلام، به عنوان مذاکره کننده ارشد معرفی شده است. سوریه گروه جیش الاسلام (یک گروه اسلام‌گرای سلفی) را تروریستی می‌داند و حاضر به مذاکره با آن نیست.

اسلام علوش، سخنگوی این گروه گفته که جیش الاسلام در روزهای اخیر تحت فشار زیادی بوده تا "سازش" کند. او از عربستان سعودی، قطر و ترکیه به خاطر حمایت‌هایشان تشکر کرده است.

یک مساله دیگر در مذاکزات حضور یا عدم حضور گروه‌های کرد سوری در مذاکرات است.

شورای ملی سوریه و 'کمیته مذاکرات عالی' که اخیرا در ریاض تشکیل شده، گفته‌اند حضور یک طرف ثالث در مذاکرات را نمی‌پذیرند.

صالح مسلم، از رهبران اصلی کردهای سوریه، درباره گروه جیش الاسلام به رویترز گفت: "آنها ذهنیتی مانند داعش و جبهه نصرت دارند و دنبال تشکیل حکومتی اسلامی هستند."

با وجود این مسائل، برخی دیپلمات‌های غربی ابراز امیدواری کرده‌اند که مذاکرات به زودی آغاز شود.

مطالب مرتبط