پیشروی مهم نیروهای دولتی سوریه در استان لاذقیه

حق نشر عکس AFP
Image caption کنترل شهر ربیعه تازه ترین مورد از مجموعه دستاوردهای نیروهای بشار اسد از زمانی است که روسیه به حمایت از دولت سوریه وارد جنگ داخلی این کشور شد

رسانه‌های دولتی سوریه خبر داده‌اند که شهر "ربیعه" به کنترل نیروهای دولتی درآمده است. ربیعه آخرین شهر در استان لاذقیه است که از کنترل شورشیان مخالف بشار اسد خارج می شود.

گروه ناظر حقوق بشر سوریه که در لندن مستقر است گفته که این پیشروی‌ها با پشتیبانی هوایی روسیه صورت گرفته و بخشی از این عملیات با هدایت افسران روسی انجام شده است.

تصرف ربیعه به ارتش سوریه این امکان را می‌دهد تا بر مسیرهای تدارکاتی شورشیان از مناطق مرزی ترکیه به شمال سوریه فشار بیشتری وارد کنند.

کنترل شهر ربیعه تازه‌ترین مورد از مجموعه دستاوردهای نیروهای بشار اسد از زمانی است که روسیه به حمایت از دولت سوریه وارد جنگ داخلی این کشور شد.

مذاکرات ژنو

حق نشر عکس AP
Image caption جان کری در جریان دیدارش از عربستان با عادل الجبیر، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد

در تحولی دیگر درباره سوریه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا، که به عربستان سعودی سفر کرده نسبت به ایجاد تحولاتی در مذاکرات صلح سوریه که قرار است در هفته جاری در سوئیس برگزار شود، ابراز امیدواری کرده است.

آقای کری گفته که در جریان دیدارش از عربستان درباره راههای پایان دادن به درگیری‌های سوریه با مقامات این کشور مذاکره کرده است.

اختلاف‌نظرهایی در مورد مذاکرات صلح سوریه وجود دارد. قرار است این مذاکرات فردا دوشنبه ۲۵ ژانویه (۵ بهمن) در ژنو برگزار شود.

جان کری به منظور دستیابی به توافقی در مورد گروههای شورشی که می‌توانند دراین مذاکرات حضور داشته باشند، در تماس مداوم با سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه است.

قرار است در این نشست نمایندگانی از دولت سوریه و همچنین ایران، روسیه و عربستان حضور داشته باشند.