جنگ داخلی در انتظار جمهوری‌خواهان آمریکا؟

حق نشر عکس AP
Image caption جمهوری‌خواه‌ها نتوانسته‌اند در قبال آقای ترامپ موضع مشترکی اتخاذ کنند

پیشتازی ماندگار دونالد ترامپ در نظرسنجی‌ها به ایجاد شکافی فزاینده در میان صفوف حزب جمهوریخواه آمریکا منجر شده که هر لحظه ممکن است به یک جنگ داخلی تبدیل شود.

به نظر می‌رسد که طی روزهای گذشته روند تقسیم محافظه‌کارها به دو دسته شروع شده باشد – آنهایی که آقای ترامپ را خطری بنیادین برای جنبش ایدئولوژیک خود حساب می‌کنند و دیگرانی که می‌خواهند عقایدش را شکل دهند و موجی را که در حمایت از او ایجاد شده به قدرت سیاسی بزرگتری تبدیل کنند.

به عقیده تعدادی از سیاست‌مداران کهنه‌کار جمهوریخواه که در این دسته دوم قرار دارند، تد کروز، سناتور ایالت تگزاس که نزدیکترین رقیب آقای ترامپ است، به اندازه او پرچمدار جذابی برای حزبشان نیست.

در میان آنها سیاستمداران جاافتاده‌ای چون باب دول، نامزد ریاست‌جمهوری حزب جمهوری‌خواه در سال ۱۹۹۶، ترنت لات، رهبر سابق فراکسیون اکثریت سنا، و رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک، و برخی مقامات فعلی مانند پیتر کینگ، نماینده نیویورک در مجلس نمایندگان، و اورین هَچ، سناتور ایالت یوتا، دیده می‌شوند.

آنها می‌گویند آقای کروز شدیدا ایدئولوژیک فکر می‌کند و در سه سال گذشته به استراتژی جمهوری‌خواه‌ها در سنا ضربه زده اما آقای ترامپ، با این‌که ناشناخته است، می‌تواند به نامزدی قابل تحمل و همکاری برای حزب آنها تبدیل شود.

حق نشر عکس AP
Image caption آقای هچ احتمال می‌دهد که دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز شود

آقای هچ در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفت که "احساس خیلی‌ها این است که آقای کروز برای همگان جذاب نیست. نظر خودم درباره ترامپ اندکی عوض شده. راستش مطمئن نیستم که حزب با نامزدی او انتخابات را خواهد باخت چون توانسته نظر خیلی‌ها را که سابقا علاقه‌ای به نامزدهای جمهوری‌خواه نداشته‌اند جلب کند."

افراد دیگری هم در حزب جمهوری‌خواه هستند که با این نظر که نامزدی آقای ترامپ آن اندازه که قبلا تصور می‌شد فاجعه‌بار نخواهد بود توافق دارند.

آرتور لَفر، اقتصاددان محافظه‌کار سرشناسی که سیاست‌های اقتصادی خاصی را به رونالد ریگان توصیه کرد، به واشنگتن پست گفته است که "وظیفه ما پرورش نامزدها و رام کردن آنها است و این شامل ترامپ هم می‌شود."

چارلز بلک، یکی از لابی‌گران جمهوری‌خواه، به نیویورک تایمز گفت که آقای ترامپ قابل "آموزش" است و در نهایت با افرادی که تا امروز تحقیر کرده مشورت خواهد کرد.

به گفته آقای بلک "نامزد شدن قطعا او را وحشتزده خواهد کرد و آن وقت است که برای صحبت با اعضای حزب تماس بگیرد."

ولی این موضع هنوز با همگانی شدن فاصله زیادی دارد. در حالی که به نظر می‌رسد بعضی از جمهوری‌خواه‌ها می‌خواهند با نامزدی آقای ترامپ کنار بیایند، دیگران دارند برای یک جنگ تمام‌عیار آماده می‌شوند.

مجله نشنال ریویو، که از زمان تاسیس توسط ویلیام باکلی در سال ۱۹۵۵ نقش پاسدار اصول محافظه‌کاری را به خود سپرده، شماره ویژه‌ای تحت عنوان "در مخالفت با ترامپ" منتشر کرده که حاوی چندین مقاله به قلم مفسران، مورخان، فعالان و روزنامه‌نگران است.

به نوشته سرمقاله این شماره "ترامپ یک فرصت‌طلب سیاسی و فاقد فلسفه است که باعث شکسته شدن اجماع گسترده بر سر اصول محافظه‌کاری میان جمهوری‌خواه‌ها خواهد شد و نوعی پوپولیسم شناور همراه با گرایش‌های اقتدارگرایانه را جایگزین آن خواهد کرد."

این سرمقاله این‌گونه جمع‌بندی می‌کند که "ترامپ می‌تواند مدعی شود که خالی بودن پرونده‌اش یک حسن است. اما او مثل کسی می‌ماند که می‌خواهد بدون داشتن اعتبار، وام بگیرد – یا، در این مورد بخصوص، بخواهد یک بودجه ۳/۸ تریلیون دلاری را در اختیار بگیرد و قوی‌ترین ارتش دنیا را کنترل کند."

ویلیام کریستول، سردبیر مجله محافظه‌کار استاندارد هفتگی، در مقاله‌ای که با هدف مذمت آقای ترامپ نوشته او را "کلاهبرداری" از جنس دیکتاتورهای آمریکای جنوبی خطاب کرده که می‌خواهد ناسیونالیسم و پوپولیسم را جایگزین اصول محافظه‌کاری کند.

او می‌پرسد "آیا محافظه‌کاران امروزی قرار است در برابر این‌گونه سیاست‌ها سکوت کنند و با آنها کنار بیایند؟ آیا امروزه وظیفه محافظه‌کاری در آمریکا عادی‌سازی ترامپ و ترامپیسم است؟"

این حرکت نشنال ریویو خیلی سریع با واکنش روبه‌رو شد. به گفته جک فاولر، ناشر این مجله، کمیته ملی حزب جمهوری‌خواه به او اطلاع داده که که این مجله دیگر اجازه ندارد در مناظره ۲۵ فوریه نامزده‌های جمهوری‌خواه در تگزاس نقشی را ایفا کند.

در این میان یکی از مشاوران سابق میت رامنی، نامزد حزب جمهوری‌خواه در سال ۲۰۱۲، کمیته‌ای سیاسی برای گذاشتن چوب لای چرخ آقای ترامپ تشکیل داده. بنا بر گزارش‌ها این کمیته تا این‌جا ۴۵ هزار دلار در ایالت آیووا خرج ارسال نامه‌هایی در ضدیت با آقای ترامپ کرده.

حمله‌هایی که تا به حال به میلیاردر نیویورکی شده بی‌اثر بوده اما آیا این حمله‌های سنگین می‌توانند صحنه رقابت جمهوری‌خواه‌ها را تغییر دهد؟

حق نشر عکس Reuters
Image caption جب بوش از یک طرف به دونالد ترامپ حمله می‌کند و از طرف دیگر به مارکو روبیو

این حرکت با تشویق جب بوش، فرماندار سابق فلوریدا، روبه‌رو شده که در میان نامزدهای جمهوری‌خواه سخت‌ترین انتقادها را به آقای ترامپ وارد کرده.

او شماره ویژه نشنال ریویو را توییت کرد و نوشت "به مبارزه خوش آمدید. ترامپ محافظه‌کار نیست."

البته به نظر می‌رسد که آقای بوش دارد یک بازی سیاسی حساب‌شده می‌کند. در حالی که خودش در جریان رقابت به آقای ترامپ حمله می‌کند، گروه‌های وابسته به او بیشتر وقت – و البته پول – خود را صرف حمله به نامزدهایی چون مارکو روبیو، سناتور ایالت فلوریدا، و جان کِیسک، فرماندار ایالت اوهایو، می‌کنند که می‌خواهند مثل او مستقیما نظر رای‌دهندگان سنتی و نزدیک به حاکمیت جمهوری‌خواه را جلب کنند.

مجله پلیتیکو، با استناد به منابع آگاه در حلقه آقای بوش، می‌گوید هدف خارج کردن رقیبان مستقیم او از چرخه رقابت و تبدیل آن به "انتخابی دوگانه" بین آقای بوش و آقای ترامپ است.

البته این بازی می‌تواند خطرناک باشد.

و اگر جمهوری‌خواه‌هایی که حالا دارند از آقای ترامپ حمایت نیم‌بند می‌کنند و آقای کروز را می‌کوبند مشغول بازی مشابهی باشند چه؟ شاید عاقبت بدشگونی در انتظار آن‌ها باشد.

اگر آقای ترامپ نامزد حزبشان شود و، به جای آشتی با کسانی که سابقا مخالف او بودند، بخواهد با آتش زدن حزب جمهوری‌خواه راه خودش را باز کند، آن وقت تکلیف چیست؟

مطالب مرتبط