مرگ یک نفر در عملیات علیه گروه اشغالگر مرکز فدرال در اورگان

حق نشر عکس AP
Image caption آمون باندی سردسته گروه ضددولتی دستگیر شده است

در جریان عملیات پلیس آمریکا برای بازداشت رهبر اشغالگران مسلح یک مرکز حیات وحش در ایالت اورگان در شمال غربی آمریکا، یک نفر در اثر تیراندازی کشته شده است.

به گفته پلیس آمون باندی رهبر یک گروه ضددولتی و پنج نفر دیگر دستگیر شدند. یک نفر هم زخمی شد.

گفته می شود که سایر اعضای گروه هنوز در مرکز حیات وحش هستند و ماموران اف بی آی هم در آن اطراف حضور دارند.

مقام های اف بی آی گفتند که آقای باندی، ۴۰ ساله، در جریان یک ایست راهنمایی در اتوبان ۳۹۵ به همراه پنج نفر دیگر دستگیر شد.

دو فعال دیگر که با این گروه مرتبط بودند بعدا در حوادث جداگانه در اورگان دستگیر شدند.

همه آنها با اتهام توطئه برای جلوگیری از انجام وظیفه ماموران دولت فدرال، ارعاب یا تهدید روبرو هستند.

روزنامه محلی اورگانیان گزارش داد که رایان برادر آمون باندی در جریان دستگیری در اثر اصابت گلوله زخمی جزئی برداشت. هویت فرد کشته شده هنوز فاش نشده است.

این گروه ضددولتی روز دوم ژانویه مرکز دورافتاده پناهگاه حیات وحش مالور را اشغال کرد و گفت این اقدام را در حمایت از دو دام‌دار که به جرم آتش‌سوزی عمدی حکم حبس گرفته اند انجام می دهد.

آن آتش سوزی به زمین های فدرال آسیب زد و دو دام دار در ارتباط با آن راهی زندان شدند. با این حال این پدر و پسر، دوایت هاموند، ۷۳ ساله و استیو هاموند ۴۶ ساله، گفتند که اقدام این گروه را تأیید نمی کنند.

پرونده مربوط به این دو باعث خشم شدید فعالان دست راستی شده که از دخالت دولت در مسائل محلی متنفرند.

این پدر و پسر سه سال قبل به جرم آتش زدن زمین های فدرال در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۶ محکوم شده بودند. این دو گفتند که هدف آنها از آتش‌سوزی عمدی مقابله با گونه های مزاحم و حفاظت از زمین خود در برابر آتش‌ سوزی‌های طبیعی بود.

آنها در ارتباط با سایر جرایم مجازات حبس گذرانده اند، اما یک قاضی فدرال اخیرا گفت که مجازات آنها در ارتباط با آتش سوزی ناقض مجازات حداقل اجباری بوده و هر کدام آنها باید برای چهار سال دیگر به زندان برگردند.

اشغال کنندگان مرکز ملی حیات وحش مالور در نزدیکی شهر برنز گفته بودند که قصد دارند سال ها آنجا بمانند و در صورت مداخله پلیس برای اخراج خود ممکن است به خشونت متوسل شوند.

نحوه کنترل زمین های فدرال همواره یکی از مسائل جنجال برانگیز در آمریکا بوده و ریشه آن به گسترش تسلط دولت فدرال در غرب این کشور در قرن های گذشته می رسد.

حق نشر عکس AP
Image caption گروه مسلح می گفت قصد دارد سال ها این مرکز را اشغال کند