وزیر دادگستری فرانسه 'در اعتراض به سلب تابعیت مرتکبین عملیات تروریستی' استعفا داد

حق نشر عکس AFP
Image caption توبیرا برنامه طرح سلب تابعیت از مرتکبین عملیات تروریستی را بی فایده توصیف کرده بود

وزیر دادگستری فرانسه از سمت خود استعفا داده و گفته می شود این اقدام به دلیل مخالفت با نظر دولت در مورد برخورد با محکومین پرونده‌های تروریستی بوده است.

روز چهارشنبه، ۷ بهمن (۲۷ ژانویه)، دفتر رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که کریستیان توبیرا، وزیر دادگستری، از سمت خود کناره‌گیری کرده است.

استعفای خانم توبیرا در حالی اعلام می‌شود که قرار است به زودی پارلمان فرانسه مذاکره در مورد اصلاح قانون اساسی و تغییراتی در راستای برخورد با مرتکبین جرایم تروریستی را آغاز کند.

دولت فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری، خواستار اصلاح قانون اساسی است به نحوی که افراد دارای تابعیت دوگانه که در ارتباط با پرونده‌های تروریستی محکومیت قضایی می‌یابند از شهروندی فرانسوی خود محروم شوند. خانم توبیرا در مورد به جا بودن چنین اقدامی ابراز "تردید" کرده و گفته بود که تهدید به سلب تابعیت از افراط‌گرایان به جلوگیری از گرایش به عملیات تروریستی کمکی نمی‌کند.

در اطلاعیه دفتر رئیس جمهوری فرانسه آمده است که استعفای وزیر دادگستری پذیرفته شده و ژان-ژاک ئوروا به جای او به این سمت منصوب شده است. آقای ئوروا به حمایت از سیاست دولت در زمینه سلب تابعیت از مرتکبین اقدامات تروریستی شهرت دارد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انگیزه برنامه سلب تابعیت، حملات پاریس بوده است

در ۱۳ نوامبر سال گذشته، افراد مسلح طرفدار گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - در عملیاتی در پاریس، یکصد و سی نفر را کشتند. اکثر مهاجمان دارای تابعیت کشورهای اتحادیه اروپا بودند.

در پی این حادثه، دولت فرانسه به اقداماتی از جمله کسب مجوز پارلمان برای برقراری وضعیت فوق العاده دست زد که به پلیس اختیارات بیشتری برای تحقیق در زمینه مظنونین تروریسم می‌دهد.

هفته گذشته نخست وزیر فرانسه گفت که پلیس توانسته است چند طرح تروریستی را کشف و خنثی کند و افزود که دولت در نظر دارد از پارلمان بخواهد پس از انقضای مجوز کنونی، با تمدید وضعیت اضطراری موافقت کند. پیشتر، رئیس جمهوری فرانسه از برنامه سلب تابعیت فرانسوی از مرتکبین عملیات تروریستی حمایت کرده بود.

برای اصلاح قانون اساسی، لازم است مجمع ملی و سنای فرانسه لایحه یا طرح اصلاحات مورد نظر را تصویب کند و این مصوبه در اجلاس ویژه دو مجلس - موسوم به کنگره - به تصویب برسد یا به همه‌پرسی گذاشته شده و رای‌دهندگان آن را تصویب کنند.

کریستیان توبیرا از اعضای متنفذ حزب سوسیالیست فرانسه است و به خاطر سخنرانی‌های تاثیرگذار خود شهرت دارد. او شصت و سه سال دارد و متولد گویان فرانسه، از مناطق تحت حاکمیت فرانسه در آمریکای مرکزی است.

مطالب مرتبط