هیات اصلی گروه‌های مخالف دولت سوریه وارد ژنو شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سوریه از حدود پنج سال قبل صحنه جنگ بوده است

هیاتی که نماینده گروه‌های اصلی مخالف دولت سوریه است، برای شرکت در مذاکرات صلح سوریه وارد شهر ژنو در سوئیس شده است.

برگزارکننده مذکرات جاری صلح سوریه، سازمان ملل متحد است.

این هیات که متشکل از ۱۷ مذاکره‌کننده و ۲۵ مستشار از گروه‌های مختلف مخالف دولت سوریه است، بالاخره جمعه شب پذیرفت که به سوئیس بیاید. اما اعضای هیات هنوز تصمیم خود را برای شرکت در مذاکرات اعلام نکرده‌اند.

این گروه‌ها تحت حمایت عربستان سعودی هستند.

آنها پیشتر گفته بودند تنها در صورتی در مذاکرات شرکت می‌کنند که دولت سوریه به حملات هوایی و محاصره‌ها پایان دهد.

منذر ماخوس، سخنگوی این هیات گفته است موضع هیات در این مورد تغییر نکرده است.

هیات مخالفان دولت سوریه تاکید کرده‌اند که فقط با مقام های سازمان ملل صحبت می کنند و طرف مذاکره‌شان، دولت بشار اسد، رییس جمهور سوریه نخواهد بود.

مهرداد فرهمند، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی به ژنو می‌گوید مخالفان مذاکره کننده دارای نقش تعیین کننده‌ای در جنگ سوریه نیستند. نقش تعیین کننده را گروه‌های مسلح دارند که یا اصلا به مذاکرات دعوت نشده‌اند یا دولت‌های حامی مذاکرات همچون روسیه با حضورشان مخالفت کرده‌اند. حتی حزب اتحاد دموکراتیک که کنترل مناطق کردنشین سوریه را در دست دارد و به عنوان گروهی که در حال نبرد با داعش است نقش مهمی ایفا می‌کند، به مذاکرات دعوت نشده است.

به گفته خبرنگار ما،به نظر می‌رسد بیش از دو هیات مذاکره کننده دولتی و مخالف سوری، باید چشم به دولت‌ها و قدرت‌هایی دوخت که از طرف‌های درگیر در سوریه حمایت می‌کنند و این‌که آیا آنها در نهایت بین خود آیا به تفاهم و توافقی بر سر سوریه خواهند رسید یا نه.

Image caption بیش از نیم میلیون نفر به کمک های غذایی و دارویی نیاز دارند

در همین حال ده‌ها سوری در شهر مضایا در غرب سوریه در معرض خطر مرگ ناشی از سوءتغذیه شدید قرار دارند.

به گفته سازمان پزشکان بدون مرز، از زمانی که یک کاروان حامل کمک‌ها اجازه پیدا کرد وارد شهر محاصره شده مضایا شود، بیش از ۱۶ نفر دیگر در این شهر جان خود را از دست داده‌اند. به گفته یکی از سخنگویان این سازمان، کمک‌ها برای عده‌ای از ساکنان شهر بسیار دیر رسید.

مضایا که در غرب سوریه و در نزدیکی مرز لبنان واقع شده، از ابتدای تابستان سال گذشته میلادی (۲۰۱۵) در محاصره ارتش سوریه و نیرو‎های حزب‌الله لبنان، متحد دولت سوریه قرار دارد.

جنگ پنج ساله سوریه بیش از ۲۵۰ هزار کشته به دنبال داشته است. این جنگ یازده میلیون نفر را نیز در داخل و خارج از مرزهای سوریه آواره کرده است.

مطالب مرتبط