سیاست‌مدار آلمانی: پلیس در صورت لزوم به پناهجویان شلیک کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption سخنان خانم پتری با انتقاد احزاب چپ آلمان و اتحادیه صنفی پلیس این کشور روبرو شده است

فرائوک پتری، سیاست‌مدار عوام‌گرای حزب دست راستی ای.اف.دی آلمان گفته پلیس این کشور باید اجازه یابد تا "در صورت لزوم" به پناهجویانی که به طور غیرقانونی از مرز این کشور عبور می‌کنند، شلیک کند.

خانم پتری که رهبر حزب راست‌گرای 'آلترناتیو برای آلمان' است به یک نشریه این کشور گفته: "نه این که من خواهان برخورد خشن باشم اما مجوز استفاده از اسلحه به عنوان آخرین راهکار (برای جلوگیری از ورود مهاجران) باید در دسترس پلیس قرار گیرد."

فرائوک پتری که حزبش با یکپارچگی اتحادیه اروپا هم مخالف است به روزنامه 'منهایمر مرگن' گفته: "پلیس باید مقابل موج ورود مهاجران از مرزهای اتریش را بگیرد و برای این کار اگر لازم بود از سلاح استفاده کند. این چیزی است که قانون هم تصریح کرده."

این سخنان با انتقادهای فراوان پلیس و احزاب چپ آلمان و همچنین اتحادیه صنفی پلیس این کشور روبرو شده است.

آلمان در سال گذشته، بیشترین تعداد پناهجو را در اروپا پذیرفت. در سال ۲۰۱۵، حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار پناهجو که اغلب از کشورهای جنگ‌زده سوریه و عراق بودند در آلمان اسکان یافتند.

همزمان، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که این روزها با انتقادهای جدی در برابر سیاست‌های مهاجرتی دولتش روبرو است، تاکید کرده بخش اعظم پناهجویان سوری و عراقی پس از اتمام جنگ به کشورشان باز خواهند گشت.

خانم مرکل همچنین گفته سیاست‌های انقباظی جدید در دولتش که طی یک هفته گذشته برخی از آنها اعلام شده، به احتمال زیاد جلوی موج روز افزون ورود پناهجویان به آلمان را خواهد گرفت اما با این حال، برای اقدام اثربخش‌تر باید در سطح اتحادیه اروپا مداخله صورت گیرد.

در واکنش به سخنان خانم پتری، توماس اوپرمن، از چهره‌های برجسته احزاب چپ آلمان گفته: "آخرین سیاست‌م‍داری که خواستار به گلوله بستن پناهجویان شده بود، اریک هونکر، رهبر حزب کمونیست آلمان‌شرقی بود."

در همین حال، اتحادیه صنفی پلیس آلمان هم اعلام کرده: "پلیس آلمان هیچ‌گاه به روی پناهجویان آتش نخواهد گشود."

این اتحادیه همچنین گفته "اظهارات خانم پتری نشان از یک "ذهنیت افراط‌گرا و غیرانسانی" دارد.

در سال ۲۰۱۵ تعداد حملات به مراکز اقامت پناهجویان در آلمان به شدت افزایش داشته است.

به گزارش پلیس این کشور، تعداد حملاتی از این دست در سال گذشته به ۱۰۰۵ مورد رسید که چهار برابر موارد مشابه در سال ۲۰۱۴ بوده است.

مطالب مرتبط