دیدار نمایندگان گروه‌های مخالف دولت سوریه با نماینده ویژه سازمان ملل در ژنو

حق نشر عکس AFP
Image caption بشار جعفری، نماینده دولت سوریه در مذاکرات ژنو در نشست خبری

نمایندگان بعضی گروه های مخالف دولت سوریه یا "کمیته عالی مذاکرات" که به ژنو سوئیس سفر کرده اند برای اولین بار با استفانو دی میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل دیدار کردند.

این گروه بار دیگر تاکید کرده تا زمانی که در مورد رسیدگی به بحران انسانی در سوریه تعهدات لازم به آنها داده نشود، در مذاکره سیاسی با نمایندگان دولت بشار اسد شرکت نمی کنند.

همزمان جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از دولت سوریه و مخالفانش خواسته است که از فرصت ایجاد شده برای مذاکره در ژنو برای پایان دادن به جنگ و خونریزی استفاده کنند.

آقای کری گفته است که نیاز فوری سوریه، برقراری آتش بس و به دنبال آن توافق بر سر دوره انتقالی است.

وزیر امور خارجه آمریکا تاکید کرد که انجام این اقدامات بر حمایت از اسلامگرهای تروریست تاثیر خواهد داشت.

مذاکرات صلح با میانجی گری سازمان ملل روز جمعه ۲۹ ژانویه ( ۹بهمن) در ژنو و با گفتگو میان نمایندگان بشار اسد و آقای دی میستورا آغاز شد.

بشار جعفری، نماینده سوریه در سازمان ملل که به نمایندگی از دولت این کشور در مذاکرات ژنو حضور یافته در کنفرانسی خبری "مخالفان را تروریست هایی خواند که از حمایت دولت های خارجی برخوردار هستند."

آقای جعفری در پاسخ به این سوال که آیا دولت سوریه اقداماتی نظیر آتش بس، آزادی زندانیان و یا حل بحران انسانی در سوریه انجام خواهد داد، گفت: "حتما، این بخشی از برنامه ای است که ما با آن موافقیم. این یکی از مسائل بسیار مهمی است که ما درباره آن بحث و مذاکره خواهیم کرد."

نماینده گروه‌های مخالف دولت سوریه که در ژنو حاضر شده‌اند شامل ۱۷ مذاکره کننده و ۲۵ مشاور هستند.

عربستان سعودی از این گروه‌ها حمایت می کند.

بان‌کی مون، دبیرکل سازمان ملل، از تمام طرف‌های درگیر در بحران سوریه خواست که در مذاکرات صلح در ژنو منافع مردم سوریه را بیش از منافع خود در نظر بگیرند.

در مذاکرات جاری، گروه‌های شرکت کننده در اتاق های جداگانه حضور خواهند داشت و مذاکرات با میانجی‌گری مقامات سازمان ملل انجام خواهد شد. انتظار می‌رود که این مذاکرات تا شش ماه ادامه یابد.