اوباما در مسجد بالتیمور:‌ حمله به یک دین حمله به همه ادیان است

حق نشر عکس AP

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا "شعارهای ناموجه سیاسی" درباره اسلام که ظاهرا اشاره ای به اظهارات اخیر دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی است را محکوم کرده است.

رئیس جمهور آمریکا گفت:‌ "اگر در مورد آزادی دین جدی هستیم - و خطاب من اینجا با هم کیشان مسیحی است که اکثریت را در این کشور تشکیل می دهند - باید درک کنیم که حمله به یک دین، حمله به همه ادیان است."

آقای اوباما گفت که شعارهای ضداسلامی "در کشور ما جایی ندارد."

او مسلمانان آمریکا را "بعضی از محترم ترین و میهن پرست ترین آمریکایی هایی که خواهید دید" توصیف کرد.

آقای ترامپ خواستار منع ورود مسلمانان به آمریکا شده است.

آقای اوباما در انجمن اسلامی مسجد بالتیمور در ایالت مریلند در نزدیکی واشنگتن صحبت می کرد. او در جریان سفرهای خارجی اش به مساجد سرزده اما اولین بار است به عنوان رئيس جمهور در خاک آمریکا از یک مسجد بازدید می کند.

کاخ سفید گفت که این دیدار با هدف دفاع از آزادی مذهب و مقابله با تعصب انجام می شود.

آقای اوباما در آغاز سخنانش گفت: "اولین چیزی که می خواهم بگویم و مسلمانان آمریکا آن را به اندازه کافی نمی شنوند این است: من از شما سپاسگزارم. سپاسگزارم که به جامعه خود خدمت می کنید، سپاسگزارم که به همسایگان خود کمک می کنید، سپاسگزارم که کمک می کنید به عنوان خانواده آمریکایی متحد و قوی بمانیم."

رئیس جمهور آمریکا گفت او می داند که جامعه مسلمانان آمریکا "به خاطر اعمال تعداد انگشت شماری از افراد مقصر شناخته می شود و هدف گرفته می شود."

حق نشر عکس AFP

او گفت:‌ "بیشتر آمریکایی ها خبر ندارند که یک فرد مسلمان را می شناسند. بیشتر آنها پس از حملات تروریستی فقط در اخبار درباره مسلمان ها و اسلام شنیده اند، یا تصویری تحریف شده از آن در تلویزیون یا در یک فیلم دیده اند."

گروه شورای روابط آمریکا و اسلام (سی ای آی آر) می گوید که از زمان حملات پاریس و سن برناردینوی کالیفرنیا، شاهد حملات رو به افزایشی به مساجد و مسلمانان بوده است.

این گروه در گزارشی هشدار داد که "میزان احساسات منفی نسبت به مسلمانان تابع فضای سیاسی در داخل آمریکاست"، و بر درخواست آقای ترامپ در مورد مسلمانان انگشت گذاشت.

علاوه بر کاخ سفید، بسیاری از همتایان آقای ترامپ در حزب جمهوری خواه سخنان او را محکوم کرده اند.

آقای اوباما سال پایانی ریاست جمهوری را می گذراند. هفته پیش او اولین رئیس جمهور آمریکا شد که در سفارت اسرائیل در واشنگتن سخنرانی می کند، و آنجا علیه احساسات یهودستیزانه هشدار داد.

اکبر احمد، یک کارشناس مطالعات اسلامی در امریکن یونیورسیتی گفت که آقای اوباما بازدید از یک مسجد را "عملا تا لحظه آخر عقب انداخت"، اما افزود: "دیر شود بهتر از این است که هرگز نشود."

مطالب مرتبط