ترامپ: کروز در آیووا برنده نشد، آن را دزدید

حق نشر عکس

دونالد ترامپ، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با متهم کردن سناتور تد کروز، برنده جمهوری خواه رای گیری ایالت آیووا به تقلب، خواستار رای گیری مجدد در آنجا شده است.

آقای ترامپ اشاره کرد که در جریان رای گیری، ستاد مبارزات انتخاباتی تد کروز به رای دهندگان گفت که بن کارسون قصد خروج از رقابت ها را دارد درحالی که این درست نبود. بن کارسون دیگر کاندیدای مرحله مقدماتی انتخابات در حزب جمهوری خواه است.

کمپین آقای کروز با عذرخواهی از بن کارسون گفته است که حادثه یک سوءتفاهم بوده.

آقای کارسون پوزش تد کروز در مورد شایعه خروج او را پذیرفت، اما کمپین کارسون آن را یک "حیله کثیف" خواند.

آقای ترامپ در رای گیری روز دوشنبه، که اولین رشته از سلسله انتخابات ایالتی برای تعیین نامزد هر حزب در انتخابات ریاست جمهوری بود، دوم شد.

رای گیری بعدی روز سه شنبه هفته بعد در ایالت نیوهمپشایر انجام خواهد شد.

آقای ترامپ گفت: "تد کروز در آیووا برنده نشد، آن را دزدید. به همین دلیل است که همه نظرسنجی ها غلط از آب درآمد و او رای خیلی بیشتری از پیش بینی ها به دست آورد."

او پیشتر در توئیتر نوشت که آقای کروز "به طور غیرقانونی" برنده رای گیری آیووا شد، اما بعدا آن را پاک کرد.

پال پیت، مقام ارشد انتخاباتی در آیووا، انتشار اعلامیه ای از سوی کمپین آقای کروز پیش از رای گیری که اهالی این ایالت را به "نقض مقررات رای گیری" متهم می کرد را محکوم کرده است.

آن اطلاعیه از جمله میزان مشارکت مردم آیووا در گذشته را گوشزد می کرد و می گفت باید مشارکت گسترده تری داشته باشند تا نمره بهتری بگیرند.

آقای پیت گفت که اطلاعیه های سناتور کروز "تصویری غلط از قانون انتخابات آیووا ارائه می کرد" و اینکه "با روح رای گیری های محلی در آیووا سازگاری نداشت." اما او در مورد اقدام رسمی علیه کمپین کروز حرفی نزد.

سخنان تازه آقای ترامپ متفاوت از سخنرانی شکست دوشنبه شب بود که در آن از لحن پرگزاف سابق فاصله گرفته بود.

با این حال کمپین آقای کروز اتهامات را جدی نگرفته است.

ریک تایلر مدیر ارتباطات آقای کروز به روزنامه پولیتیکو گفت:‌ "آقای ترامپ تازه با واقعیت روبرو شده. او آیووا را باخت و هیچ کس درباره او حرف نمی زند، برای همین در توئیتر دعوا راه می اندازد."

او با لحن تمسخرآمیز افزود که "برای کسانی که به توئیتر اعتیاد دارند گروه های یاری رسان وجود دارد."

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا پس از پایان رای‌گیری در ایالت آیووا به ایالت نیوهمپشایر رفته‌اند، جایی که براساس نظرسنجی ها دونالد ترامپ و برنی سندرز پیشتاز هستند.

مطالب مرتبط