'هزاران آواره سوری از حلب در حال حرکت به سوی مرزهای ترکیه هستند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption شهر حلب طی چند روز گذشته شاهد تشدید حملات بوده (عکس آرشیو)

ترکیه می‌گوید ده‌ها هزار آواره سوری در حال فرار از درگیری‌های شهر حلب هستند و به سوی مرزهای این کشور حرکت کرده‌اند.

طی چند روز گذشته درگیری‌ها در این شهر تشدید شده‌اند.

نیروهای دولت سوریه با حمایت هوایی روسیه حملاتی را علیه مواضع مخالفان در شمال شهر حلب انجام داده‌اند. این منطقه از شهر در دست مخالفان است.

نیروهای دولت بشار اسد طی چند روز گذشته موفق شده‌اند چندین روستا و شهرک را که در دست مخالفان بود، تصرف کنند. آنها از جمله موفق شدند محاصره دو روستای شیعه‌نشین نبل و زهرا را پس از سه سال بشکنند.

احمد داووداوغلو، نخست‌وزیر ترکیه به شدت از مشارکت روسیه در این حملات انتقاد کرده و گفته است روسیه و سوریه متهم به ارتکاب جرایم جنگی هستند.

دولت آمریکا نیز از حملات روسیه انتقاد کرده اما روسیه گفته است حملات هوایی علیه گروه‌های افراطی در سوریه تا زمانی که آنها شکست نخورند، متوقف نخواهند شد.

نشست ژنو برای حل بحران سوریه هم فعلا به حالت تعلیق در آمده است. تعلیق این مذاکرات به علت عدم پیشرفت در گفت‌و‌گوها بوده است.

در عین حال نشستی هم در لندن با حضور نمایندگان کشورهای کمک‌کننده به سوریه برگزار می‌شود.

ژیار گل بی‌بی‌سی

جنگ داخلی سوریه وارد پنجمین سال خود می شود. بیش از نیمی از جمعیت این کشور به کمک نیاز دارند. سازمان بهداشت جهانی می گوید حدود ۶۰ درصد از بیمارستانها و مراکز درمانی این کشور ویران شده اند.

۲۵ درصد از مدارس سوریه ویران شده، صدمه دیده یا در اشغال شبه نظامیان هستند. فاجعه ای انسانی که تبعات آن می بر کشورها ی منطقه و جهان اثر می گذارد. نشست جمع آوری کمک در سوریه در حالی شروع شد، که گفتگوهای صلح ژنو ساعاتی پیش موقتا متوقف شد.

این در حالی است که حملات ارتش سوریه و بمبارانهای جنگنده های روسیه علیه مخالفان در غرب سوریه افزایش یافته است. یکی از معترضان مخالف دولت سوریه گفت، "وزیر امورخارجه ایران در این نشست در حالی از آتش بس سخن می گوید که امروز خبر کشته شدن یکی از سرداران سپاه در سوریه منتشر شده است. جنگ سوریه جنگ قدرتهای منطقه و جهان است."

سازمان ملل خواهان نه میلیارد دلار کمک است. سال گذشته ۴۳٪ از کمک هایی که قول داده شده بود تامین شد. اگر تعهد شرکت کنندگان در این کنفرانس را با توجه به تعهدشان در کنفرانس سال گذشته بسنجیم، تامین نه میلیارد دلار بسیار مشکل به نظر می رسد.

مطالب مرتبط