تدابیر شدید امنیتی در کارناوال سالانه کلن

حق نشر عکس AP
Image caption اولین روز این کارناول به زنان اختصاص دارد

مقامات کلن در پی آن که گروهی از زنان در این شهر در شب سال نوی میلادی مورد تعرض قرار گرفتند، برای برگزاری جشنواره سالانه تدابیر امنیتی شدیدی اتخاذ کرده‌اند.

در آستانه برگزاری کاراناوال سالانه کلن در غرب آلمان، ۲۵۰۰ نیروی پلیس در طی دو روز تعطیلی آخر هفته در سطح شهر مستقر شوند.

پلیس این بار مجهز به دوربین‌های مخصوص (بادی‌کم) هستند که به بدن آنها نصب می‌شود. این دوربین از بریتانیا وارد شده و پلیس اسکاتلندیارد لندن با استفاده از آن موفق به شناسایی ۹۵% از افراد شده است.

در حالی که دوربین‌های مشابهی که پیش از این استفاده می‌شد تنها ۲۰% از صورت‌ها را تشخیص می‌داد.

جرائم متعدد سال نو میلادی که به گفته پلیس، پناهجویان و مهاجران غیرقانونی اهل آفریقای شمالی مرتکب آن شدند، جنجال فراوانی در آلمان به پا کرد.

بیش از ۱۰۰ زن در شب سال نو مورد تعرض جنسی قرار گرفتند اما ابعاد گسترده این جرائم به تدریج مشخص شد.

در تحولی جداگانه امروز، پنجشنبه ۴ فوریه، پلیس سه مظنون به ارتباط با گروه‌های افراطی اسلام‌گرا را در یورش‌ به دفاتر و منازل مسکونی بازداشت کرده است.

این یورش‌ها در برلین صورت گرفت و به بازداشت چهار نفر انجامید.

در میان بازداشت شدگان دو مرد و یک زن وجود دارد که گفته می‌شود به ارتباط با گروه دولت اسلامی (داعش) مظنون هستند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پلیس آلمان مجهز به دوربین‌های "بادی‌کم" است

به گفته پلیس آلمان یک نفر از آنها از سوی مقامات الجزایر تحت تعقیب است و احتمالا در برنامه‌ریزی حمله‌ای در آلمان نیز دست داشته است.

مساله تعرض‌های جنسی در شب سال نو نگرانی مردم آلمان نسبت به ورود جمعیت زیادی از پناهجویان را برانگیخت و موجب انتقادهای تندی از پلیس کلن شد که نهایتا به اخراج رئیس پلیس کلن انجامید.

تاکنون در این ارتباط دو مرد تونسی و مراکشی بازداشت و متهم شده اند.

به طور کل در پی ماجرای سال نو ۹۴۵ شکایت به پلیس کلن مطرح شد که ۵۵۹ مورد از آنها مربوط به تعرض جنسی بود.

۳۱ نفر به اتهام شرکت در این تعرض‌ها بازداشت شده و مورد تحقیقات قرار دارند.

در شب سال نو جمعیتی متشکل از حدود هزار مرد در مقابل ایستگاه مرکزی کلن جمع شدند و آتش بازی کردند. بسیاری از آنها مست بودند و رفتاری پرخاشگرانه داشتند.

پلیس در نهایت محل را به دلیل خطری که مواد آتش بازی و ترقه متوجه ایمنی عمومی می کرد تخلیه کرد. اما گروه‌هایی از جوانان به زودی به آنجا بازگشتند و ظرف چند ساعت ده‌ها مورد تعرض انجام دادند که ظاهرا با واکنش کمی از سوی مقام‌های محلی روبرو شد.

دو زن در کلن به پلیس گزارش دادند که مورد تجاوز قرار گرفته‌اند و بسیاری از آنها از جمله داوطلبان پلیس زن دستمالی شدند.

میریام از ساکنان کلن که در شب سال نو در راه خانه همراه با دوستش مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود می‌گوید که در جشنواره شرکت خواهد کرد اما "نگران" است.

"فکر می‌کنم نکند دوباره یک چنین اتفاقی بیفتند".

نظرسنجی‌‌های عمومی نشان داد که تعرض‌های شب سال نو موجب کاهش محبوبیت آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شد و به بحث‌های داغی در مورد پناهجویان و مهاجرانی که سال گذشته در شمار بی سابقه وارد این کشور شدند دامن زد.

سال گذشته ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار پناهجو از خارج از اتحادیه اروپا به آلمان مهاجرت کردند و خانم مرکل برای باز گذاشتن درهای این کشور مورد انتقاد شدید محافظه‌کاران قرار گرفت.