نشست لندن و تعهد ١٠ میلیارد دلار کمک به جنگ‌زدگان سوری

حق نشر عکس AFP

نمایندگان کشورهای کمک‌کننده به مردم سوریه از جمله ایران امروز پنجشنبه، ١٥ بهمن (٤ فوریه)در لندن گرد هم آمدند.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا و میزبان نشست کمک به سوریه اعلام کرد که کشورهای شرکت‌کننده در مجموع متعهد شده‌اند کمکی بیش از ١٠ میلیارد دلار برای جنگ زدگان سوری فراهم کنند.

او گفت این مبلغ صرف تامین نیازهای حیاتی، از قبیل تامین غذا، دارو و سرپناه برای جنگ‌زدگان سوری خواهد بود.

آقای کامرون همچنین گفت که شغل‌ها و مدارس بیشتری برای سوری‌های ساکن در کشورهای همسایه تامین خواهد شد.

در نشست لندن رهبران و وزرای خارجه شماری از کشورهای جهان و منطقه شرکت داشتند. آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، احمد داووداوغلو، نخست وزیر ترکیه، ملک عبدالله، شاه اردن و الکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان از جمله رهبران شرکت کننده بودند.

از ایران هم محمدجواد ظریف برای شرکت در این کنفرانس به لندن سفر کرد.

به گفته نخست وزیر بریتانیا شرکت‌کنندگان در این نشست متعهد شده‌اند که در سال جاری میلادی ۶ میلیارد دلار به جنگ زدگان سوری کمک کنند و پس از آن تا سال ۲۰۲۰ حدود ۵ میلیارد دلار دیگر کمک در اختیار سوری‌ها بگذارند.

آقای کامرون گفت ترکیه، اردن و لبنان، که بیش از چهار میلیون و نیم پناهنده سوری را پذیرفته‌اند، متعهد شده‌اند که امکانات آموزشی را برای تمام سوری‌ها فراهم کنند.

حق نشر عکس AFP
Image caption پادشاه اردن در مورد فشار پناهجویان بر امکانات رفاهی کشورش هشدار داده بود

اجلاس کمک کنندگان به سوریه در حالی برگزار می شود که مذاکرات بین نمایندگان حکومت و مخالفان سوریه در ژنو به دلیل اختلاف نظر دو طرف در مورد ادامه عملیات نظامی به حالت تعلیق در آمده است.

مقامات آمریکایی و نمایندگان مخالفان حکومت سوریه گفته اند که دولت آن کشور که از حمایت نظامی روسیه برخوردار است، در پی یافتن راه حل سیاسی برای این بحران نیست بلکه در صدد شکست نظامی نیروهای مخالف و تثبیت موقعیت خود است.

مطالب مرتبط