پنتاگون عکس‌هایی درباره آزار و اذیت زندانیان در عراق و افغانستان منتشر کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption یکی از عکس های منتشر شده از سوی پنتاگون

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا حدود دویست عکس مرتبط با آزار و اذیت افراد بازداشت شده در عراق و افغانستان را منتشر کرده است.

اکثر این عکس ها در حدفاصل سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ میلادی گرفته شده‌اند و ۵۶ مورد از ادعاهای مطرح شده در مورد آزار و اذیت زندانیان توسط نیروهای آمریکایی را نشان می دهد.

اغلب این عکس ها که تیره و مات هستند "بازوها و پاهای" زندانیانی را نشان می دهد که آثار کبودی و بریدگی روی آنها دیده می شود.

این عکس ها به نسبت عکس هایی که حدود ده سال پیش و در بحبوحه ادعاهای مربوط به شکنجه زندانیان ابوغریب در عراق منتشر شد، کمتر صحنه های ناراحت کننده نشان می دهد.

این عکس ها در پاسخ به درخواست اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا منتشر شده است.

پنتاگون گفته است که تحقیقات جنایی درمورد آزار و اذیت در ۱۴ مورد از این عکس ها به اثبات رسیده و ۶۵ نفر از پرسنل در ارتباط با این موارد مجازات شده اند.

پنتاگون افزوده که اشتون کارتر، وزیر دفاع و سایر مقامات نظامی آمریکا پس از بررسی شماری از عکس ها منتشر شده تصمیم گرفتند که ۱۹۸ مورد از این عکس ها را در معرض دید عموم قرار ندهند.

به گفته اتحادیه آزادی های شهروندی آمریکا حدود ۲۰۰۰ عکس دیگر در این باره وجود دارد که دولت آمریکا آنها را منتشر نکرده است.

مقامات پنتاگون گفته اند عکس هایی که امروز شنبه ۶ فوریه ( ۱۷ بهمن) منتشر شده با حوادث زندان ابوغریب در عراق و همچنین بازداشتگاه گوانتانامو ارتباطی ندارد.