تایوان: هنوز ده‌ها نفر در داخل برج‌های واژگون مانده‌اند

حق نشر عکس Europiang Photo Agency

مقام‌های تایوانی می‌گویند هنوز ۱۳۲ نفر در زیر آوراهای ناشی از زلزله بامداد شنبه مانده‌اند.

بیشتر این افراد در داخل برج‌های واژگون شده در شهر جنوبی تاینان گیر افتاده‌اند.

امدادگران که در تاریکی شب همچنان عملیات نجات را ادامه دادند می‌گویند احتمالا به ۲۹ قربانی می‌توانند دسترسی پیدا کنند اما سایر این افراد در عمق بیشتری گیر کرده‌اند و خرابه‌های یک برج مسکونی ۱۷ طبقه دسترسی به آنها را بسیار دشوار کرده است.

دولت تایوان روز شنبه مرگ ۱۴ نفر بر اثر این زمین لرزه ۶.۴ ریشتری را تایید کرد.

زلزله نیمه شب گذشته و در حالی که اکثر مردم تاینان در خواب بودند این شهر دومیلیونی را لرزاند.

این زلزله که به گفته کارشناسان به علت وقوع در لایه های سطحی زمین توانایی تخریب گسترده داشته، چند برج مسکونی را در تاینان واژگون کرد.

امدادگران تا این لحظه توانسته‌اند ۳۵۰ نفر را از زیر آوارها زنده بیرون بکشند. حدود ۹۰ نفر از نجات یافتگان برای مداوا راهی بیمارستان شده‌اند.

۸۰۰ نفر از سربازان ارتش تایوان به منطقه اعزام شدند و همراه امدادگران با استفاده از سگ‌های زنده‌یاب، و تجهیزات ویژه نجات تلاش می‌کنند کسانی که در داخل این برج‌های به زمین افتاده گیر کرده‌اند شناسایی و نجات دهند.

حق نشر عکس EPA

بر اثر این زمین لرزه، مجموعه برج‌هایی که "اژدهایی طلایی" نام داشتند و محل سکونت ۲۵۶ نفر بودند، بروی هم فرو ریختند. تصاویر تلویزیونی این برج‌ها روز شنبه در صدر اخبار رسانه‌های جهان قرار داشت؛ مکعب‌های عظیم بتونی که افقی روی زمین دراز کشیده بودند و میل‌گردهای بیرون زده از ستون‌های آنها همچون رگ‌های بریده شده "اژدها" از "مرگ" او خبر می‌دادند.

حق نشر عکس Reuters

همزمان تصاویر نجات یک کودک خردسال توسط امدادگران امیدها برای نجات سایر قربانیان را افزایش داده اما مرگ یک نوزاد دختر که در همان دقایق اولیه وقوع زلزله مخابره شد، مردم تاینان را سوگوار کرده است.

حق نشر عکس AFP

این زلزله باعث لغو شمار زیادی از قطارها به جنوب تایوان شده است.

تایوان در تقاطع دو سنگ‌کُره واقع شده و از این نظر زلزله‌خیز محسوب می‌شود.

زلزله ای به بزرگی ۷.۶ در مقیاس ریشتر در سال ۱۹۹۹ جان حدود ۲۳۰۰ نفر را در مناطق مرکزی تایوان گرفت.