رسیدگی به اتهام فرمانده پیشین لژیون خارجی فرانسه به تعویق افتاد

کریستین پیکومال حق نشر عکس AFP
Image caption ژنرال کریستین پیکومال در میان ده نفری بود که روز شنبه پس از درگیری بین پلیس و هواداران گروه های ضد اسلامی پگیدا دستگیر شدند

رسیدگی به اتهام فرمانده سابق لژیون خارجی فرانسه که در تظاهرات ممنوع ضد اسلامی در کاله دستگیر شده بود تا ۱۲ مه (۲۳ اردیبهشت) به تعویق افتاده است.

دادستان بولونی گفت ژنرال کریستین پیکومال که بیش از ۷۰ سال سن دارد، بیمار است. بر اساس گزارش‌ها، وی با قید وثیقه آزاد شده است.

ژنرال پیکومال به کمک به سازمان‌دهی تظاهرات غیرقانونی ضد اسلامی روز شنبه در کاله متهم شده است.

پلیس از معترضان خواسته بود محل را ترک کنند و برای متفرق کردن آنها از گاز اشک آور استفاده کرده بود.

این تظاهرات بخشی از تظاهرات گسترده در اروپا بود که در اعتراض به آن چه اسلامی شدن این قاره نامیده شده برگزار شد.

شهر بندری کاله در شمال فرانسه محل زندگی هزاران نفر از پناهجویان است که در اردوگاهی موسوم به "جنگل" به سر می‌برند و تلاش می‌کنند به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شوند.

ژنرال پیکومال یکی از چند نفری است که روز شنبه دستگیر شدند. هااداران او که در خارج دادگاه در بولونی جمع شده بودند، با شادمانی از خبر آزادی او استقبال کردند و سرود ملی فرانسه را خواندند.

برخی گزارش‌ها در رسانه‌های فرانسه حاکی است که ژنرال پیکومال صبح روز دوشنبه در بیمارستان بستری شده است اما این خبر تایید نشده است.

ژنرال پیکومال، که پنج سال فرمانده لژیون خارجی فرانسه، از نیروهای نخبه این کشور بوده متهم است که در سازماندهی تظاهرات غیر قانونی "نقش اصلی" را داشته است. او در صورتی که مجرم شناخته شود ممکن است به یک سال زندان و جریمه سنگین محکوم شود.

ژنرال پیکومال یکی از حدود ۱۵۰ نفر حامیان پگیدا بود که در کاله جمع شده بودند و شعارهایی مانند "ما باید اجازه ندهیم که کاله بمیرد" و "کاله بخشی از فرانسه است" سر می‌دادند.

ژنرال پیکومال در زمان دستگیری گفت از اینکه پلیس معترضانی را متفرق می‌کرده که مشغول خواندن سرود ملی فرانسه بودند، 'بشدت یکه' خورده بود.

او به پلیس گفته بود: "من انتظار داشتم که شما به رسوم احترام بگذارید و همراه ما سرود بخوانید اما هیچکدان شما دهانتان را باز نکردید."

مقامات فرانسوی هر گونه تظاهرات در کاله را ممنوع کرده‌اند.

مطالب مرتبط