تاجیکستان: حدود ۸۰ پیکارجوی تاجیک را به کشور بازگرداندیم

Image caption آقای عاصم‌زاده می‌گوید که ۳۴ نفر از سوریه، ۶۸ نفر از ترکیه، ۱۰ نفر از روسیه، ۴ نفر از قرقزستان و عده‌ای از کشورهای عراق، قزاقستان، بلاروس و لتونی به تاجیکستان بازگردانده شده‌اند

دادستانی کل تاجیکستان می‌گوید که حدود ۱۲۰ تن از اتباع این کشور که به عنوان پیکارجو در جنگ‌های سوریه و عراق شرکت داشتند و یا برای شرکت در این جنگ‌ها عازم این دو کشور بودند، در یک سال اخیر به وطن بازگردادنده شده‌اند.

محمدابراهیم عاصم زاده، معاون دادستان کل تاجیکستان، روز دوشنبه ۱۹ بهمن در نشست مطبوعاتی سالانه این نهاد در این باره اطلاع داد و گفت که این امر نتیجه فعالیت‌های مشترک تبلیغاتی نهادهای دولتی در این زمینه است.

وی گفت: "در نتیجه انجام کارهای ترغیباتی و تشویقاتی و تدابیر عملی و جستجویی ۷۸ نفر از شرکت کنندگان محاربه ها در کشورهای خارجی و شخصان برای اشتراک در آنها سفربرشده (بسیج شده)، همچنین ۴۲ تن از اعضای خانواده های آنها، در مجموع ۱۲۰ نفر، از خارج کشور به وطن برگردانیده شده اند."

به گفته آقای عاصم زاده، از این افراد ۳۴ نفر از سوریه، ۶۸ نفر از ترکیه، ۱۰ نفر از روسیه، ۴ نفر از قرقزستان و عده ای از کشورهای عراق، قزاقستان، بلاروس و لتونی برگردانده شده اند. در میان ۴۲ تن از پیوندان افرادی که از سوریه و ترکیه و کشورهای دیگر به وطن برگسته اند، افراد زیر سن قانونی هم هستند.

مقامهای دادستانی تاجیکستان می گویند که بیشتر افراد بازگشته به وطن از مجازات معاف شده اند و به مقام های محلی در شهرها و نواحی کشور دستور داده شده است که برای آنها شرایط کار و زندگی مناسبی را فراهم کنند. همچنین، نهادهای ذی دخل محلی "رفتار و کردار" آنها را تحت نظارت دایمی قرار داده اند.

اخیرا وزارت کشور تاجیکستان اعلام کرده بود که شمار اتباع تاجیکی که به گروه موسوم به "دولت اسلامی" یا داعش پیوسته و در جنگهای سوریه و عراق شرکت دارند، نزدیک به هزار نفر است. به گفته این منبع، حدود ۱۵۰ نفر از اتباع تاجیک تا کنون در سوریه و عراق کشته شده اند. اما منابع مستقل این ارقام را به مراتب بیشتر می دانند.

مقامات تاجیکستان بارها اعلام کرده اند افرادی که به طور داوطلبانه به وطن برمی گردند، از هر گونه مجازات معاف خواهند شد. تلویزیون های دولتی تاجیکستان قبلا افرادی را که از سوریه برگشته اند نشان داده اند که از رفتن به آنجا ابراز پشیمانی می کنند.

از پرآوازه ترین اتباع تاجیکی که به داعش پیوسته اند، گلمراد حلیم اف، فرمانده نیروی ویژه پلیس تاجیکستان بود که در ماه آوریل سال گذشته مدتی ناپدید شد و پس از یک ماه سر از سوریه درآورد و اعلام کرد که به داعش پیوسته است.

مطالب مرتبط