پیمان ناتو 'حمله احتمالی روسیه' در اروپا و مبارزه با داعش را بررسی می‌کند

حق نشر عکس Reuters
Image caption مقابله با حملات احتمالی روسیه و داعش در دستور کار ناتو قرار دارد

ناتو در مورد مقابله با حملات احتمالی روسیه به کشورهای اروپایی و تشدید عملیات علیه داعش تصمیم‌گیری می‌کند.

وزیران دفاع بیست و هشت کشور عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در نشستی در بروکسل، نگرانی برخی از کشورهای عضو در مورد احتمال حمله نظامی روسیه به بعضی کشورهای عضو را مورد بررسی قرار داده و اقداماتی را پیشنهاد کرده‌اند.

وزیران دفاع ناتو در نشست بروکسل توافق کردند که با توجه به اشغال نظامی شبه جزیره کریمه توسط روسیه در سال ۲۰۱۴ و ادامه حمایت آن کشور از جدایی‌طلبان اوکراین، لازم است در جهت منصرف کردن دولت روسیه از حمله به سایر کشورهای اروپایی به ویژه کشورهای کمونیستی سابق اقداماتی صورت گیرد.

برای این منظور، پیشنهاد شده است که پیمان ناتو در شش کشور از کشورهایی که در گذشته تحت حکومت کمونیستی بودند، یک واحد نظامی با حدود یکهزار نفر را مستقر کند تا در صورت لزوم، به سرعت در حمایت از نیروهای داخلی وارد عملیات دفاعی شود. این کشورها عبارتند از لیتوانی، لتونی، استونی، لهستان، بلغارستان و رومانی. علاوه بر این، یک نیروی چهل هزار نفری واکنش سریع نیز برای اعزام به منطقه عملیاتی تشکیل خواهد شد.

علاوه بر این شش کشور، کشورهای آلبانی، کرواسی، جمهوری چک، اسلواکی، اسلونی و مجارستان از جمله کشورهای کمونیستی سابق اروپا هستند که در گذشته، تحت نظام کمونیستی وابسته به شوروی قرار داشتند و در حال حاضر، عضو ناتو هستند.

دولت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در توجیه اقدام به جدا کردن شبه جزیره کریمه از اوکراین و انضمام آن به خاک روسیه و حمایت از جدایی‌طلبان شرق اوکراین، دفاع از حقوق اقلیت روس‌تبار یا روس زبان در این مناطق را مطرح کرده بود. این نظر باعث نگرانی کشورهای کمونیستی سابق به خصوص همسایگان روسیه و جمهوری‌های تشکیل دهنده شوروی شده است که نگران بهانه‌جویی احتمالی روسیه برای اشغال خاک خود هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption عملیات نیروهای دولتی سوریه و حملات هوایی روسیه به حلب باعث ویرانی بیشتر این شهر شده است

در عین حال، ناتو نگران آن بوده است که اقدامات پیشگیرانه در برابر حمله احتمالی روسیه به کشورهای عضو باعث تیرگی بیشتر روابط بین این سازمان و روسیه شود. به همین دلیل، دبیرکل ناتو گفته است که در دیدار با وزیر خارجه روسیه که به زودی صورت خواهد گرفت، به او اطمینان خواهد داد که تمهیدات جدید ناتو صرفا جنبه دفاعی دارد و روسیه نباید آن را نوعی برنامه‌ریزی تهاجمی بداند.

همچنین، اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که اقداما ناتو کاملا جنبه پیشگیرانه دارد و تاکید کرده که قرار نیست روابط روسیه با غرب "به شکل دوره جنگ سرد باز گردد."

تصمیم گیری در مورد داعش

قرار است در حاشیه اجلاس ناتو در بروکسل، موضوع تشدید عملیات هوایی علیه گروه موسوم به دولت اسلامی - داعش - در عراق و سوریه نیز مورد بررسی قرار گیرد. روز پنجشنبه، وزیران دفاع و نمایندگان کشورهای عضو ائتلاف بین‌المللی ضد داعش در بروکسل تشکیل جلسه می‌دهند

این ائتلاف پس از پشروی نیروهای دولت اسلامی در عراق و اشغال چند شهر عمده آن کشور تشکیل شد تا با انجام عملیات هوایی علیه مواضع این گروه، مانع از پیشروی بیشتر آن شود و در نهایت، توان نظامی این گروه را از میان ببرد.

به گفته ناظران، عملیات هوایی ائتلاف قطعا باعث جلوگیری از پیشروی بیشتر داعش شده که در آن زمان، به بغداد و مرزهای غربی عراق نزدیک می‌شد. در عین حال، داعش هنوز هم از توان عملیاتی کافی برای حفظ مناطق اشغالی و دست زدن به عملیات تهاجمی برخوردار است.

حق نشر عکس EPA
Image caption چند هزار آواره جنگ حلب به مرز سوریه با ترکیه پناه برده‌اند

وزیر دفاع آمریکا گفته است که کشور او خواستار اقدامات نظامی لازم برای "تسریع روند شکست داعش" است و در نظر دارد از کشورهای عضو ائتلاف بخواهد در این زمینه از آمریکا حمایت کنند. در حال حاضر، چندین کشور در ائتلاف عضویت دارند اما تنها معدودی از آنها در عملیات هوایی در عراق یا سوریه شرکت می‌کنند.

اشتون کارتر گفت که ایالات متحده همچنان مایل و متعهد به رهبری ائتلاف ضد داعش است اما انتظار دارد تلاش بیشتری برای به نتیجه رساندن عملیات ضد داعش صورت گیرد. او افزود که در این راستا، آمریکا آماده افزودن بر فعالیت نظامی است.

پیشنهاد افزایش عملیات ائتلاف ضد داعش درحالی مطرح می‌شود که جنگ شدید نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن علیه مخالفان در شهر حلب ادامه دارد و این نیروها با برخورداری از حملات هوایی سنگین روسیه، به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند. عملیات حلب به خصوص بمباران سنگین مناطق مسکونی آن باعث تشدید نگرانی در مورد وضعیت غیرنظامیان ساکن این شهر شده است.

منابع غربی گفته‌اند که هدف اصلی این عملیات، گروه داعش نیست بلکه سایر گروه های مخالف بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، را هدف قرار داده است. یک مقام آمریکایی گفته است که این عملیات باعث تضعیف و انهدام مخالفانی می‌شود که با نیروهای داعش نیز درگیر بوده‌اند و به این ترتیب، پیشروی نیروهای دولت بشار اسد و حملات هوایی روسیه عملا بر قدرت نظامی دولت اسلامی می‌افزاید.

عملیات نیروهای دولتی سوریه و روسیه در حلب باعث ویرانی بیشتر شهر و کشته شدن و آوارگی شمار بیشتری از ساکنان آن شده است. حدود سی هزار پناهجوی سوری در حال حاضر در مرز سوریه با ترکیه در انتظار ورود به ترکیه هستندم. دولت ترکیه مرز خود را به روی این گروه از پناهجویان بسته که باعث نگرانی شدید سازمان های بین المللی در مورد وضعیت این پناهجویان شده است.