بحران پناهجویان؛ ناتو سه ناوگان جنگی به دریای اژه اعزام می‌کند

حق نشر عکس EPA

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف مبارزه با قاچاقچیان انسان که مهاجران را از ترکیه به یونان عبور می‌دهند، سه ناوگان جنگی به دریای اژه اعزام کرده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو امروز، پنجشنبه ۱۱ فوریه ضمن اعلام این خبر در نشست وزرای دفاع ناتو در بروکسل، تاکید کرد که این ماموریت برای "عقب راندن کشتی‌های حامل پناهجویان" نیست.

آلمان، ترکیه و یونان از ناتو درخواست کرده بودند تا مهاجرت از طریق دریای اژه را زیر نظر گرفته و با قاچاقچیان انسان در این منطقه مبارزه کند.

آقای استولتنبرگ در ادامه گفت: "این تصمیم به منظور کمک به ترکیه و یونان برای بهبود مدیریت وضعیتی بسیار غم‌انگیز انسانی اتخاذ شده است."

آقای استولتنبرگ گفت که بخشی از این ماموریت به تشدید عملیات شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات در مرزهای بین ترکیه و سوریه اختصاص خواهد یافت.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا نیز که در نشست بروکسل شرکت داشت، ضمن تایید عملیات ناتو گفت که مبارزه با "سندیکاهای جنایی که مردم بی‌گناه را مورد سوء استفاده قرار می‌دهند، موثرترین اقدام انساندوستانه است."

او در ادامه گفت"هر سه کشور بر لزوم اقدام فوری ناتو تاکید کردند و آمریکا نیز به شدت با آن موافق است زیرا زندگی افراد و سرنوشت آنها در معرض خطر قرار دارد".

اورسولا فون در لاین، وزیر دفاع آلمان نیز گفت که چند عضو ناتو، ناوگان‌های جنگی خود را به این منظور به آبهای ترکیه اعزام کرده‌اند و هر پناهجویی که نجات یابد به ترکیه که از متحدان ناتو است، بازگردانده ‌می‌شود.

مسیر دریایی ترکیه به یونان یکی از پررفت و آمد ترین مسیرها برای پناهجویانی است که قصد دارند وارد کشورهای اروپایی شوند.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد می‌گوید که حدود ۷۵ هزار پناهجو در سال ۲۰۱۶ از طریق دریای اژه خود را به یونان رسانده‌اند. از این تعداد ۴۵ درصد آنها پناهجویان سوری هستند.

تاکنون در سال جدید بیش از ۴۰۰ مهاجر در آبهای مدیترانه غرق شده‌ اند.