کره شمالی خطوط تلفنی اضطراری با کره‌جنوبی را قطع می‌کند

حق نشر عکس Getty
Image caption پست بازرسی کره‌جنوبی در پل ارتباطی با کایسونگ

کره‌شمالی اعلام کرد که دو خط تلفن اضطراری با کره جنوبی را قطع خواهد کرد. مقامات کره شمالی همچنین منطقه صنعتی مشترک کایسونگ با کره جنوبی را "منطقه‌ای نظامی" نامیدند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که کره جنوبی اعلام کرد این منطقه صنعتی در مرز بین دو کشور را تعطیل کرده و به فعالیت‌های خود در آن خاتمه داده است.

شرکت‌های کره جنوبی روند خارج کردن مدیران خود را آغاز کرده و تاسیسات و انبارها نیز به تدریج تخلیه می‌شوند.

در واکنش، کره شمالی گفت که شهروندان کره جنوبی مستقر در منطقه صنعتی کایسونگ را اخراج و دارایی شرکت‌های آن را مسدود خواهد کرد.

کره جنوبی در پی بالاگرفتن تنش ها درباره آزمایش های موشکی و هسته‌ای اخیر کره شمالی، فعالیت‌های خود را در منطقه کایسنوگ متوقف کرد.

کره شمالی این اقدام را "اعلام جنگ" توصیف کرده و کایسونگ را منطقه‌ای نظامی خوانده است.

منطقه کایسونگ که در خاک کره شمالی قرار دارد، یکی از آخرین نقاط همکاری بین دو کره و منبع درآمدزایی خوبی برای این کشور محسوب می‌شود.

بیش از این ده‌ها کارخانه و صدها شهروند کره جنوبی در آن فعالیت داشتند.

مقامات سئول می‌گویند توقف فعالیت‌ها با این هدف انجام می‌شود تا مانع از درآمدزایی و استفاده کره شمالی از این پول برای تولید سلاح‎های هسته‌ای شوند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption ده‌ها کارخانه و صدها شهروند کره جنوبی در منطقه کایسونگ در کره‌شمالی فعالیت داشتند

پیونگ یانگ ماه گذشته چهارمین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد و روز یکشنبه ماهواره به فضا پرتاب کرد.

قدرت های جهانی از این اقدام انتقاد کرده و گفته اند پرتاب ماهواره توسط پیونگ‌یانگ پوششی برای آزمون تکنولوژی موشک های بالستیک است.

کره شمالی در ۲۰۱۳ نیز خط تلفنی اضطراری با همسایه جنوبی‌اش را قطع کرده بود اما پس از بهبودی روابط آن را مجددا به کار انداخت.

این سیستم ارتباطی در ۴ ژوئیه ۱۹۷۲ ایجاد شد. یکی از این خطوط برای ارتباط مستقیم میان سران دو کشور در شرایط بالا گرفتن تنش های سیاسی و دیگری برای ارتباط با فرماندهی سازمان ملل متحد در روستای پانمونجوم واقع در منطقه غیر نظامی بین دو کره ایجاد شد.

این خطوط تلفنی در زمانی که روابط بین دو کشور شبه‌جزیره کره نسبتا خوب است، ساکت و غیر ضروری است.

اما قطع این ارتباط هنگام افزایش تنش‌ها، یعنی در زمانی که بیش از هر وقت دیگر به آن نیاز است، اقدامی عجیب است که برای نشان دادن نارضایتی صورت می‌گیرد.