پایان رویارویی اف‌بی‌آی و شبه نظامیان در اورگان

حق نشر عکس AP

اف بی آی، پلیس فدرال آمریکا، تایید کرده است که باقی اشغالگران مسلح یک مرکز حیات وحش در ایالت اورگان خود را تسلیم کرده اند.

این شبه نظامیان در روز دوم ژانویه مرکز حیات وحش را در اعتراض به "مداخله" دولت در زندگی دامداران غرب آمریکا اشغال کردند.

این رویارویی ساعاتی پس از آنکه ماموران اف بی آی اعضای گروه را محاصره کرد پایان می یابد.

اواخر ژانویه، یکی از معترضان در جریان بازداشت رهبر و چند عضو دیگر گروه اشغالگران، با حالتی تهاجمی با پلیس روبرو و به ضرب گلوله ماموران کشته شد.

سه نفر از شبه نظامیان باقی مانده درست پیش از ساعت ۱۰:۰۰ صبح به وقت محلی (شش عصر گرینویچ) در روز پنجشنبه خود را تسلیم کردند.

اما دیوید فرای، ۲۷ ساله، نفر چهارم گروه در لحظه آخر گفت قصد خودکشی دارد و "انسانی آزاد خواهد مرد."

او فریاد کشید: "آزادی یا مرگ. من علیه دولت فدرال اعلام جنگ می کنم چون آنها حقوق قانونی من را پایمال کرده اند."

او در نهایت یک ساعت بعد خود را تسلیم ماموران کرد.

با بازداشت این افراد اشغال ۴‍۱ روزه مرکز حیات وحش مالور به پایان می رسد.

اف بی آی در بیانیه ای گفت که "هیچ تیری شلیک نشده و کسی زخمی نشده است."

در مجموع ۱۶ نفر با اتهام توطئه برای جلوگیری از انجام وظیفه ماموران دولت فدرال، ارعاب یا تهدید روبرو هستند.

این گروه ضددولتی روز دوم ژانویه مرکز دورافتاده پناهگاه حیات وحش مالور را اشغال کرد و گفت این اقدام را در حمایت از دو دام‌دار که به جرم آتش‌سوزی عمدی حکم حبس گرفته اند انجام می دهد.

آن آتش سوزی به زمین های فدرال آسیب زد و دو دام دار در ارتباط با آن راهی زندان شدند. با این حال این پدر و پسر، دوایت هاموند، ۷۳ ساله و استیو هاموند ۴۶ ساله، گفتند که اقدام این گروه را تأیید نمی کنند.

پرونده مربوط به این دو باعث خشم شدید فعالان دست راستی شده که از دخالت دولت در مسائل محلی متنفرند.

این پدر و پسر سه سال قبل به جرم آتش زدن زمین های فدرال در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۶ محکوم شده بودند. این دو گفتند که هدف آنها از آتش‌سوزی عمدی مقابله با گونه های مزاحم و حفاظت از زمین خود در برابر آتش‌ سوزی‌های طبیعی بود.

آنها در ارتباط با سایر جرایم مجازات حبس گذرانده اند، اما یک قاضی فدرال اخیرا گفت که مجازات آنها در ارتباط با آتش سوزی ناقض مجازات حداقل اجباری بوده و هر کدام آنها باید برای چهار سال دیگر به زندان برگردند.

اشغال کنندگان مرکز ملی حیات وحش مالور در نزدیکی شهر برنز گفته بودند که قصد دارند سال ها آنجا بمانند و در صورت مداخله پلیس برای اخراج خود ممکن است به خشونت متوسل شوند.

نحوه کنترل زمین های فدرال همواره یکی از مسائل جنجال برانگیز در آمریکا بوده و ریشه آن به گسترش تسلط دولت فدرال در غرب این کشور در قرن های گذشته می رسد.