چهل روز 'اشغال' در غرب آمریکا با سابقه‌ای از اختلاف درباره زمین‌های فدرال

حق نشر عکس AP
Image caption اعتراض‌ها به نحوه اداره یا تملک زمین‌های فدرال در ایالت‌های غربی، سابقه‌دار است اما خیلی از عده زیادی از معترض‌ها از شورش اخیر استقبال نکردند.

اشغال یک مرکز حیات‌وحش در اورگان آمریکا چهل روز طول کشید و در نهایت با درگیری‌هایی ختم شد که یک نفر در آن کشته شد و بقیه هم یا گریختند و یا بازداشت شدند.

این گروه شبه‌نظامی ضد دولت که این پناه‌گاه حیات وحش مالر را تصرف کرده بودند، خواستار بازگرداندن زمین‌های فدرال به محلی‌ها بودند و به ادامه حبس دو گله‌دار اعتراض داشتند که به جرم آتش‌زدن‌عمدی زمین‌های دولتی چند ماه است زندانی اند.

در ایالت‌های غربی آمریکا، موضوع زمین‌های فدرال مساله‌ای ریشه‌دار و قدیمی است.

دولت فدرال آمریکا تقریبا نیمی از زمین‌های ایالت‌های غربی را در اختیار دارد. به طور دقیق ۴۷ درصد. در بعضی از ایالت‌ها، بیش از نصف زمین‌ها. از جمله در همین اورگان که محل ماجرای اخیر بود، این به ۵۳ درصد می‌رسد.

در گذشته دولت مرکزی آمریکا تقریبا مالک همه این زمین‌های ایالت‌های غربی بود ولی به‌مرور آنها را واگذار کرد یا اجازه داد محلی‌ها در آن گله‌داری کنند یا انواع دیگری از بهره‌برداری.

حق نشر عکس NA
Image caption دولت فدرال آمریکا تقریبا نیمی از زمین‌های ایالت‌های غربی را در اختیار دارد و گروه‌هایی از اهالی این ایالت‌ها از این موضوع ناراضی اند. - رنگ‌های مختلف، نشان‌دهنده تملک نهادهای مختلف فدرال بر زمین‌های سرتاسر آمریکاست.

وقتی 'شیوه‌های معقول' جواب نداد

رویارویی در پناه‌گاه حیات وحش مالر، جدیدترین درگیری اهالی ایالت‌های غربی آمریکا با دولت مرکزی بر سر این زمین‌های فدرال بوده است.

آن دو گله‌دار، دوایت هاموند و پسرش، اعتراف کرده بودند که آتش راه انداخته بودند اما می‌گویند قصدشان صرفا سوزاندن آفات و علف‌های چراگاه‌هایشان بوده و این‌که حریق به زمین‌های دولت فدرال کشیده، یک اتفاق بوده است.

یک قاضی که این مدت حبسشان را کافی تشخیص نداده، حکم به تمدید مجازات آنها داده است.

دوایت هاموند که الآن ۷۳ سال دارد می گوید قرار است حبسش به پنج سال برسد و "این مجازات نسبت به جرم، خیلی سنگین است."

اما در حالی که خود این پدر و پسر پذیرفته بودند به زندان بازگردند، حکم تمدید مجازات آنها خشم گله‌داران و کشاورزان ایالت اورگان را برانگیخت.

آنها می‌گویند دولت با گرفتن زمین‌هایشان، به درآمد و زندگیشان لطمه می‌زند.

آمون باندی، یکی از گله‌داران معترض که در تصرف مرکز حیات وحش اورگان نقش کلیدی دارد، که اخیر بازداشت شد می‌گوید "ما بارها تلاش کرده‌ایم به شیوه‌های معقول، دولت را متوجه کنیم که گرفتن زمین‌های ما کار درستی نیست."

این گله‌داران مسلح که شمارشان به صد نفر می‌رسید، می گویند دولت زمین این پناه‌گاه حیات وحش را از آنها غصب کرده است و می‌خواهند این زمین‌ها را پس بگیرند.

اسم خودشان را هم گذاشته بودند "شهروندان حامی حقوق قانون اساسی".

حق نشر عکس Reuters
Image caption آمون باندی، از رهبران اعتراض اخیر بود. این معترضان می‌گفتند امیدوار اند این حرکتشان الهام‌بخش شهروندان دیگری باشد تا زمین‌های فدرال را تصرف کنند.

محلی‌های معترض اما نه هم‌دل با شورش

گزارش‌گران در محل ماجرا می‌گویند خیلی از محلی‌ها با این گله‌داران هم‌دلی می‌کردند اما با این رویارویی مسلحانه هم موافق نبودند.

خود دوایت هاموند، ۷۳ ساله، و پسرش استیو که ۴۶ سال دارد گفته اند که اقدام این گروه را تأیید نمی‌کنند.

اما پرونده مربوط به این دو باعث خشم شدید فعالان دست راستی شده که از دخالت دولت در مسائل محلی شاکی اند.

نحوه مدیریت زمین‌های فدرال به‌خصوص در این ایالت‌های غربی، همیشه یکی از مسائل جنجال‌برانگیز در آمریکا بوده و سابقه آن هم‌به گسترش تسلط دولت فدرال در غرب آمریکا در قرن‌های گذشته بر می‌گردد.

یکی از رهبران این گروه، رایان باندی، می‌گفت امیدوار است این حرکتشان الهام‌بخش شهروندان دیگری باشد تا زمین‌های فدرال را تصرف کنند.

اشغال‌کنندگان پناه‌گاه حیات وحش مالر گفته‌بودند قصد دارند سال‌ها آن‌جا بمانند و اگر پای پلیس باز شود، ممکن است خشونت نشان دهند.

این گروه می‌گفت هدف نهایی‌اش، انتقال مدیریت این پناه‌گاه حیات وحش به مقام‌های محلی و پایان نظارت دولت فدرال است.

این حرکت‌ها، ادامه جنبشی هستند که با نام "انقلاب سیج‌براش" در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی در ایالت‌های غربی آمریکا راه افتاد و خواستار انتقال زمین‌های فدرال به مدیریت محلی بود.

گله‌دارها و محلی‌های دیگری که خواهان تغییر این وضعیت هستند، از کشاورزان و دام‌داران محلی می‌خواهند که به جز تصرف این زمین‌های فدرال، قراردادهایشان با دولت فدرال برای اجازه استفاده از این زمین‌ها را پاره کنند و به طور مستقل از این زمین‌ها بهره‌برداری کنند.

حق نشر عکس AP
Image caption رندال ویور که همسر و پسرش را در درگیری با پلیس فدرال آمریکا بر سر زمین از دست داد، در حال شهادت در یک جلسه کنگره، در سال ۱۹۹۵ میلادی

‌‌

'خویشتن‌داری' اف‌بی‌آی برای پرهیز از تجربه‌های قبلی

این گروه معترضان با اشاره به قانون اساسی آمریکا که حق نگه‌داری اسلحه و وجود شبه‌نظامیان را به رسمیت شناخته است، می‌گویند این تشکل و نحوه اعتراض‌هایشان کاملا قانونی است و صرفا دارند از حقوق شهروندی‌شان دفاع می‌کنند.

در روزهایی که از این ماجرا در این منطقه می‌گذشت، پلیس فدرال آمریکا تلاش کرد از درگیری با این شبه‌نظامی‌ها پرهیز کند.

اف‌بی‌آی می‌گفت "خواهان پایان مسالمت آمیز این مشکل است" و سعی دارد این گروه مردان مسلح را که گفته‌اند انگشت روی ماشه دارند، تحریک نکند.

پدر آمون و رایان باندی که از این معترضان بودند، در سال ۲۰۱۴ در یک رویارویی مسلحانه دیگر با مقام‌های آمریکایی در مورد نحوه استفاده از زمین‌های فدرال شرکت داشت.

در آن رویارویی هم مقام‌های فدرال از دور ناظر اشغال مرکز حیات وحش باقی ماندند تا از تحریک این گروه مسلح بپرهیزند.

این شیوه پلیس فدرال، انتقاد کسانی را برانگیخت که خواستار برخورد "قاطع"تری در این باره بودند. اما ناظران می‌گفتند با نگاهی به درگیری "روبی ریج" در سال ۱۹۹۲ میلادی، از درگیری پرهیز دارند.

در آن ماجرا که در ایالت آیداهو در شمال‌غربی آمریکا روی داد، رندال ویور و خانواده‌اش در مزرعه‌ای که بر سر آن با دولت فدرال اختلاف داشتند، در مقابل ماموران پلیس فدرال مقاومت کردند و نهایتا ماجرا با کشته‌شدن پسر ۱۴ساله و همسر رندال ریور و تسلیم او ختم شد اما پرونده مفصل و کش‌داری را علیه ماموران فدرال رقم زد.